Bristol očami vizuálnych umelcov
Program Creative Industry Toolikt 2013 ako súčasť projektu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013, ktorého cieľom sú výmenné pobyty umelcov a spoznávania tvorivého prostredia a trhu v členských krajinách Európskej únie, sa sústredil v tomto roku na spoluprácu s britskou organizáciou Creative England. Prvým výstupom bola mesačná stáž dvoch mladých Slovákov v Bristole. Počas štyroch týždňov, ktoré Tibor Nagy Grosso a Miloslav Šály strávili v Anglicku, mali k dispozícii kanceláriu v Creative England a v centre digitálnej kreativity Watershed. Obaja umelci sa zaoberajú vizuálnou tvorbou (video a fotografia). Dostali ideálnu príležitosť pracovať na projektoch v tvorivom prostredí, kde je sústredený britský digitálny a filmový priemysel.
Rezidenti Tibor a Milo prvý týždeň spoznávali prostredie, nových kolegov, Bristol a jeho okolie, obyvateľov. Milo sa v projekte zaoberal zaujímavými ľuďmi, ich osudmi a vzťahom k mestu:„Boli priateľskí a nemali žiaden problém , keď som ich natáčal.“
Jeho cieľom je poskladať obraz kultúry z fotografií typických Angličanov a rôznych etnických zoskupení, žijúcich v Bristole. S konceptom už pracoval v New Yorku a bude pokračovať v Bratislave. Východniari okrem obyvateľov spoznali aj miestne „veveričie geto“ a gang útočných čajok.
Napriek tomu, že rezidenti trávili väčšinu času vonku a s kamerou a fotoaparátom v rukách, ich program obohatili rôzne stretnutia a konferencie. Zúčastnili sa napríklad na oficiálnom otvorení Bristol Games Hubu – priestoru pre lokálnych game developerov (vývojárov počítačových hier) a freelancerov.
„Najviac sa mi páčila prednáška špeciálneho hosťa Iana Livingstonea. Prezentoval svoje skúsenosti a hovoril o histórii videohier,“ povedal Tibor.
Ďalším miestom a príležitosťou na získanie inšpirácie pre tvorbu bolo Pervasive Media Studio, ktoré je súčasťou Watershedu. Vypočuli si prednášku o Kickstarteri, ktorá slúžila ako návod pre start-upové projekty. V štúdiu bol na programe Lunchtime Talk s Tomom Metcalfom – hlavným dizajnérom Interactive Print Project na Univeristy of Dundee. Podelil sa o výskum a pozadie projektu interaktívneho papiera, ktorý sa môže pripojiť na internet a aktualizovať vytlačený obsah.
Ako jedno z najväčších pozitív označuje Tibor britský prístup k využívaniu verejného priestoru na komunitné aktivity. Počas First Sunday Special sa vždy v prvú nedeľu v mesiaci uzavrú pre dopravu ulice v centre Bristolu a otvoria sa pre obyvateľov. Sú vyhradené pre pouličné hry, trhy, hudobníkov a ďalšie aktivity pre všetky vekové kategórie. Samozrejmosťou bol aj živé prenosy tenisového turnaja vo Wimbledone na Millenium Square, ktoré si miestni obyvatelia nenechali ujsť. Prístavná časť Bristolu bola počas Festivalu of Nature plná stánkov s atrakciami, ktoré propagovali svet prírody. Aj vďaka týmto aktivitám sa Bristol stane Európskym hlavným mestom zelene v roku 2015.
Mila zaujalo množstvo kvalitného a chutného jedla. V porovnaní so slovenskou gastronómiou vyzdvihol najmä obrovský výber jedál a potravín v obchodoch:„Na Slovensku sa varí dookola päť jedál a všetky reštaurácie majú veľmi podobnú ponuku.”
Pretože sa vo svojom projekte zaoberal najmä ľuďmi a rôznymi komunitami, snažil sa nájsť čo najviac špecifických miest. Zaujala ho štvrť Jamaica Street, kde bola každá stena pomaľovaná grafitmi alebo iným streetartovým dielom.
17.7.2013 - 16:19
ake posolstvo nam priniesli z Bristolu…???
…teda, co z toho, co zazili. by chceli presadi v Ke…?