Dokončiť Kulturpark sa podarilo deň pred štartom osláv EHMK
(Košický večer; 03/2013; 18/01/2013; s.: 3; redakcia ; Zaradenie: spravodajstvo/inzercia)
KOŠICE. Zákazku na strážnu službu za 11-tisíc eur dalo mesto na čele s primátorom Richardom Rašim (Smer) firme člena Smeru Borisa Géciho. Ide o syna mestského poslanca Milana Géciho (Smer). Eseročka B. Géciho Golden Eye Servis stráži 3 objekty zrekonštruované v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013, Košický hrad, amfiteáter a výmenníky. Zmluva platí od ukončenia rekonštrukcií koncom decembra do 15. februára. Potom majú objekty prevziať správcovia, aby sa tam mohli konať akcie mesta kultúry. Košice platia mestskú políciu so skoro 200 príslušníkmi. Dvojmesačné stráženie však dali SBSke. “Mestská polícia zabezpečuje inú funkciu,” argumentuje radnica. Zákon verejnú súťaž ani zverejnenie výzvy pri menších zákazkách nevyžaduje, ale v rámci Rašiho projektu Transparentné Košice má mesto nadštandardnú smernicu, že musí všetky výzvy zverejňovať a pri službách do 10tisíc eur osloviť 5 uchádzačov. Prečo túto výzvu nezverejnili? “V rámci zákona o verejnom obstarávaní môže mesto objednať služby do 10-tisíc (bez DPH). V tomto prípade (9 291 bez DPH) bola udelená výnimka zo smernice kvôli prebiehajúcemu odsúhlasovaniu užívateľov objektov EHMK.” Na margo rodinného pomeru podnikateľa a poslanca reagovali, že príbuzenský vzťah nepreverujú.
Milan Géci (Smer) Mestský poslanec, otec podnikateľa, ktorý teraz stráži aj amfiteáter.
Späť na obsah
Dokončiť Kulturpark sa podarilo deň pred štartom osláv EHMK
(Košický večer; 03/2013; 18/01/2013; s.: 4; RÓBERT BEJDA ; Zaradenie: fikcia/súdy)
Čomu málokto veril, sa včera stalo skutočnosťou. Napriek množstvu objektívnych aj subjektívnych prekážok sa podarilo dokončiť aspoň čiastočnú rekonštrukciu Kulturparku včas, teda do zajtrajšieho začiatku osláv titulu EHMK 2013. Žiaľ, zatiaľ sú hotové iba exteriéry.
Odkedy sa v roku 2010 rozhodlo, že Košice budú v roku 2013 jedným z dvoch Európskych miest kultúry, naplánovaných bolo aj množstvo stavebných projektov. S kultúrou mali spoločné to, že sa zrekonštruovali už existujúce kultúrne stavby alebo také využitie získali staršie, dovtedy inému účelu slúžiace budovy. Mnohé plány ostali iba na papieri, iné sa začali realizovať. Jednou z takto rozbehnutých akcií bola aj prestavba kasární na Kukučínovej ulici na tzv. Kulturpark. Ako to už pri podobných akciách, financovaných z fondov Európskej únie býva, plán rekonštrukcie sa dodržiavať nedarilo. Raz spôsobila sklz nedostatočne pripravená dokumentácia, inokedy nepriaznivé počasie či archeologické nálezy. Práve tie postup prác neraz zabrzdili, ak nie na istý čas úplne zastavili. Harmonogram sa musel stále upravovať a trojmesačná časová rezerva, ktorá bola vyčlenená na nepredvídateľné prekážky, sa neustále stenčovala. Samozrejme, zodpovední za prestavbu Kulturparku boli v médiách neraz terčom kritiky. “Chápeme, že každá rekonštrukcia financovaná z rozpočtu Únie musí byť pod drobnohľadom verejnosti,” priznal šéf oddelenia investičných akcií EHMK Dušan Zmeškaný. “Aj v našom záujme je všetko dokončiť včas. Vieme ale, aká je slovenská nátura. Na všetko je čas a šturmovať sa začne až vtedy, keď horí plán a hrozia sankcie. Aj preto sme radi, že sme napokon aspoň exteriéry stihli dokončiť v termíne.” Mal pravdu. Keď sme sa boli včera na Kukučínovu ulicu pozrieť, nevychádzali sme z úžasu. Kde ešte pred týždňom stálo lešenie, po ňom nebolo ani stopy. Fasádnici stihli nielen výmenu všetkých 459 okien a celej omietky, ale aj nafarbiť ju tak, ako prikazoval projekt. A hoci sa nepodarilo stihnúť aj úpravu okolitého terénu, všetky nerovnosti prikryl čerstvý sneh. “Od 2. januára sme pracovali 24 hodín denne, soboty aj nedele. Ruku k dielu priložil primátor, zvyšok vedenia magistrátu aj poslanci. Všetko bolo podriadené jedinej méte. Dokončiť do soboty, keď sa oslavy projektu EHMK 2013 začnú, aspoň vonkajšiu rekonštrukciu budovy bývalých kasární. Interiéry prídu na rad postupne,” prezradil D. Zmeškaný. Zvonku teda vyzerá budova bývalých kasární fantasticky a podľa mnohých pripomína Zimný palác v Petrohrade. Sprístupnená bude iba zvonku, dnu sa návštevníci nedostanú skôr ako v lete.
RÓBERT BEJDA
Najnovšie komentáre