Febiofest bilancuje aj zvyšuje svoju prestíž
(pravda.sk; 15/03/2013; Lucia Fajnerová ; Zaradenie: Film a televízia)
Jubilejný, 20. Febiofest sa práve začína a s ním aj maratón filmových lahôdok zo zahraničnej aj domácej produkcie. V jeho programe nebudú chýbať atraktívne premiéry noviniek slovenskej kinematografie ani profily uznávaných filmárov, ako je Michael Haneke, Jiří Menzel či Bence Fliegauf. Účasť prisľúbili zaujímaví hostia vrátane svetoznámeho poľského režiséra Lecha Majewského a po prvý raz v histórii slovenského Febiofestu sa na jeho pôde odohrá aj prestížna medzinárodná filmová súťaž.
Križovatka filmárov
Febiofest sa v priebehu uplynulých dvoch desaťročí stal tradičným miestom stretnutí filmových profesionálov z domáceho aj zahraničného prostredia. Atraktívni hostia nechýbajú ani v jeho tohtoročnom programe. Jedným z nich bude aj uznávaný poľský režisér Lech Majewski, ktorý na podujatí divákom predstaví svoj dosiaľ posledný film Mlyn a kríž (2011). Podarilo sa mu preň získať hercov ako Michael York, Charlotte Ramplingová či Rutger Hauer. Ako milovník výtvarného umenia si za ústredný motív tohto atmosférou nabitého filmu vybral dielo flámskeho maliara Pietra Bruegela. Na Febiofeste bude režiséra sprevádzať herečka Dorota Lis.
Majewski svoj film v slovenskej premiére uvedie v rámci sekcie Súčasný poľský film. V rovnakej sekcii uvidia návštevníci Febiofestu aj krimikomédiu 80 miliónov, tohtoročného zástupcu poľskej kinematografie v súperení o Oscary. Snímku Waldemara Krzysteka príde do Bratislavy uviesť jeden z jej hlavných hereckých predstaviteľov Krzysztof Czeczot. A do tretice, poľský film príde reprezentovať aj režisér Leszek Dawid – uvedie svoju minuloročnú biodrámu Si Bohom o poľskej hiphopovej kapele Paktofonika.
K ďalším hosťom festivalu patrí česká dokumentaristka Olga Špátová, ktorá uvedie vlastný príspevok k sérii dokumentov svojho otca Jana Špátu Najväčšie prianie. Účasť na projekcii koprodukčného dokumentu Tmář a jeho rod aneb slzavé údolí pyramid prisľúbili režisér Karel Vachek, producent Robo Kirchhoff aj kameraman Karel Slach. Vlastné filmy na festivale predstavia aj režiséri Peter Begányi, Andrej Kolenčík (Výstava), Dušan Trančík (Hodina dejepisu), Ondrej Rudavský (Mesiac) a vyše dvadsiatka ďalších slovenských a českých filmárov.
S Prievidzou, no bez Košíc
Už dnes večer Febiofest v bratislavskom Lumiri slávnostne otvorí film Môj pes Killer ovenčený hlavnou cenou z festivalu v Rotterdame. Jeho režisérka Mira Fornay na slovenskej premiére svojho dosiaľ najúspešnejšieho filmu nebude chýbať. Festival si jej medzinárodné úspechy uctí aj profilovou sekciou, diváci okrem novinky uvidia jej krátkometrážnu prvotinu Malá nesdělení (2002) aj známejšie Líštičky (2009). Okrem Kina Lumire budú festival v Bratislave hostiť aj Kino Mladosť, dve kinosály na VŠMU a projekcie budú aj v A4 – priestore súčasnej kultúry. Hneď deviatimi titulmi si Febiofest pripomenie životné dielo azda najúspešnejšieho európskeho filmára tohto roku Michaela Hanekeho – okrem oscarovej Lásky premietnu napríklad aj jeho snímky Siedmy kontinent (1989), Bennyho video (1992), 71 fragmentov chronológie náhody (1994), Čas vlkov (2003) či Biela stuha (2009). Poctu v podobe profilovej sekcie organizátori venujú aj maďarskému filmárovi Bencemu Fliegaufovi a nestorovi českého filmu Jiřímu Menzelovi.
Okrem Bratislavy sa bude Febiofest konať aj v šiestich ďalších okresných mestách – tento rok po prvý raz aj v Prievidzi. Sklamanie však čaká filmových fanúšikov v Košiciach, kde sa 20. ročník neuskutoční. V meste, kde bol Febiofest doma takmer od začiatku svojej existencie, sa totiž napriek tomu, že je tento rok Európskym hlavným mestom kultúry, nepodarilo organizátorom nájsť partnera na spoluprácu.
Z prehliadky festivalom
Na Slovensko prišiel Febiofest z Česka. Štartoval v časoch, ktoré pre slovenskú kinematografiu neboli vôbec priaznivé – nové filmy tu prakticky nevznikali. To, čo sa začínalo ako “partizánsky” zraz skalných fanúšikov filmu, sa v priebehu niekoľkých rokov stalo hodnotným partnerom českého Febiofestu. Čoskoro sa slovenský festival osamostatnil úplne a dnes je jeho dramaturgia úplne nezávislá od českého brata.
Na slovenskom Febiofeste od počiatku úzko spolupracovali Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav. Generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký je na čele festivalu dodnes. “Slovenský Febiofest bol až do minulého roka medzinárodnou prehliadkou filmu, televízie a videa – teraz sa stáva plnohodnotným medzinárodným filmovým festivalom. Teší ma, že tento rok nemusíme len bilancovať, ale vďaka otvoreniu prvého ročníka súťaže krátkych filmov z krajín V4 festival získava širší záber aj vyššiu prestíž,” hodnotí vývoj podujatia Dubecký. Osobne sa ako filmový fanúšik najviac teší na profilové sekcie, do ktorých Febiofest získal atraktívne tituly.
Najnovšie komentáre