Jakubiskove filmové skvosty ozdobia výtvarné diela
V Košiciach sa v dňoch 23. – 30. marca uskutoční filmový festival Jakubiskove dni. V rámci neho sa Juraj Jakubisko predstaví aj ako výtvarník. Po výnimočnej výstave sa počas celého týždňa budú premietať jeho známe filmy, ktoré získali desiatky ocenení. Pre milovníkov kinematografie sú pripravené prednášky s odborníkmi z oblasti filmu. So svojimi režisérskymi skúsenosťami sa podelí aj samotný režisér.
Majster réžie sa predstaví výtvarnými dielami
Juraj Jakubisko, kľúčová osobnosť Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013, sa na festivale predstaví okrem iného aj svojou výtvarnou tvorbou. Režisér je výnimočný nielen svojou kinematografiou, ale taktiež, čo nie je o ňom veľmi známe, je vynikajúci výtvarník. Na maliarskom plátne zobrazuje scény z vlastných filmov. Obrazy, ktoré mu pri nakrúcaní napadajú, si najprv kresli do diára. Okrem maľovania sa venuje aj grafikám. Vernisáž výstavy vybraných výtvarných diel Juraja Jakubiska sa uskutoční 23. marca o 17:00 v Múzeu Vojtecha Löfflera. Výstava potrvá do 12. apríla.
Prednášky s odborníkmi kinematografie
Týždňový filmový festival obohatia odborné prednášky v Aule Maxima Technickej univerzity v Košiciach. Pre milovníkom kinematografie je 25. marca pripravená prednáška s Jurajom Jakubiskom na tému “Budúcnosť filmárskeho umenia“. O 10:30 máte jedinečnú možnosť vypočuť si režiséra, ktorý obohatil nielen slovenskú kinematografiu. Jeho výnimočný podpis vo filmoch je uznávaný aj v zahraničí. Na odbornú tému “Dovidenia v pekle, priatelia“ bude 27. marca o 16:00 pokračovať Peter Konečný. Štvrtkovou témou bude “ Zbehovia, blázni, pútnici a vtáčkovia Juraja Jakubiska“. O 11:00 porozpráva o Jakubiskovej monografii jej autor Peter Michalovič. Režisérovou tvorbou sa zaoberal tri roky, kým o ňom a jeho diele písal monografiu. Odborníka na Jakubiska zaradili v roku 2008 medzi 25 najvplyvnejších Slovákov. Vstup na prednášky je voľný.
Festival slávnostne otvorí Báthorička
Historickým veľkofilmom Bathory, najdrahším filmovým projektom v strednej Európe, bude slávnostne otvorená filmovú časť festivalu 24. marca o 18:00 v kine Ster Century Cinemas. Za prítomnosti majstra kinematografie si diváci o 19:00 vychutnajú celovečerný film, ktorý lámal rekordy návštevnosti v českých a slovenských kinách. Historická dráma získala niekoľko ocenení a zožala úspech i v medzinárodných vodách, keď bola ocenená na Monackom filmovom festivale prestížnou cenou “The Best Artistic achievement“ – “Najlepší umelecký počin“.
Filmové skvosty v kine Úsmev
Juraj Jakubisko už ako študent FAMU vytvoril veľmi kvalitné snímky. Okrem tých známych, uvidia diváci aj jeho študentské filmy, ktoré sa budú premietať 25. marca o 18:00. Niekoľko krátkometrážnych filmov prezentujú jeho skoré začiatky s réžiou a scenárom. O 19:00 bude nasledovať komédia Nevera po slovensky (1980), ktorá na Festivale českých a slovenských veseloherných filmov získala v roku 1982 Cenu smiechu. Film s humorom kritizuje pretvárku, pokrytectvo či mužskú pýchu a zachytáva obraz života partie záletných drevorubačov na dedine.
Od 26. marca na vás čakajú staršie hodnotné filmy. Kvalitu poviedkového filmu Zbehovia a pútnici (1968) ocenili aj na Biennale v Benátkach. Film získal ocenenie Igric 1967 za réžiu a kameru, Igric 1968 za scenár, réžiu a kameru, Trilobit 1967, Trilobit 1968 za scenár, kameru a réžiu, Zlatá Siréna za réžiu, Hlavná cena – Ledňáček za réžiu a kameru. Apokalyptický obraz troch vojen v troch príbehoch si môžete pozrieť o 18:00. Po ňom sa o 20:30 premietne mladší film z roku 2004 – Post Coitum. Jakubiskov moderný kontroverzný príbeh s podtitulom “Mrazivé city komédie“ zaujme nielen atraktívnou témou, ,ale tiež ambicióznou výtvarnou štylizáciou. Jeho názov zavádza k latinskému aforizmu “Post coitum omne animal triste“.
Dve tragikomédie na vás čakajú 27. marca. Ako prvá sa o 18:00 predstaví mladšia z nich – Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992). Získala hlavnú cena Zlatý delfín na IX. Festivale de Cinema de Troia Setubal, Costa Azil v Portugalsku (1993). O 18:00 bude nasledovať film Postav dom, zasaď strom (1980), ktorý si z Medzinárodného filmového festivalu v Holandsku priniesol Cenu poroty.
Vo štvrtok 28. marca je o 18:00 pre divákov pripravená Tisícročná včela. Historický veľkofilm, sága jednej rodiny a troch generácií (1887 – 1917) prispôsobená životu včelieho spoločenstva v úli, získal Cenu čs. novinárov (1984), Cenu čs. filmovej kritiky za rok 1983, hlavnú cenu Ledňáček a stal sa víťazným filmom ankety o Najlepší film 80. rokov. V Benátkach dostal ocenenie Zlatý Fénix za výtvarnú stránku a najlepšiu kameru spolu s ocenením Katolícka cena. V Belehrade získal Cenu UNICEF a v Španielsku hlavnú cenu Konfederácie španielskych filmových klubov za Najlepší film festivalu.
Ocenený film Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) sa premietne 29. marca. O 18:00 sa s ním vrátite do obdobia “Pražskej jari” a invázie sovietskych vojsk. Nejasná správa o konci sveta (1997) je trinástym filmovým opusom Jakubiska, ktorý je pripravený o 20:00. Film precestoval niekoľko filmových festivalov, na ktorých bol ocenený (v Los Angeles, Dillí, v Montreale získal cenu za kameru, v Pesare hlavnú cenu Zlatý delfín). Scény čierneho humoru sa striedajú s vášnivými akciami, odvíjajúce sa z osudového príbehu nenaplnenej lásky. Príbeh dvoch hriešnych milencov je podobenstvom o konci sveta, ako ho predpovedala Biblia a Nostradamus.
Posledný festivalový deň 30. marca sa stanete súčasťou filmu Kristove roky (1967), ktorým Jakubisko debutoval. Hraný film je generačnou drámou z jeho rannej tvorby. Vychutnajte si celovečerný debut o 18:00. Festival o 20:00 zavŕši československý film Sedím na konári a je mi dobre (1989). Ocenené filmy sú prístupné pre každého len za 1,50€ v kine Úsmev.
O režisérovi
Narodil sa 30. apríla 1938, v obci Kojšov, neďaleko Košíc. Aj keď žije od roku 1993 v Prahe, cíti sa stále Košičanom. Vyštudoval fotografický odbor na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Na začiatku svojej kariéry inklinoval ku fotografii, grafike, bábkovému divadlu, kamere, figurálnej maľbe, réžii. Vyštudoval réžiu na pražskej FAMU (1966). Po absolvovaní vysokej školy patril k autorom, ktorí obohatili národnú kinematografiu. Od roku 1998 je členom Európskej filmovej akadémie. Jakubisko sa stal fenoménom presahujúcim nielen domáce pomery. Za svoje filmy získal mnoho významných medzinárodných ocenení.
Veronika Cholewová
Najnovšie komentáre