K.E.Sidon: Ku Košiciam mám zvláštny vzťah, mám ich rád.

1375786_590903130977417_1113745424_nKošičania mali včera unikátnu možnosť stretnúť sa v uliciach mesta i v pôvodnej synagóge – dnešnom Dome umenia s vrchným pražským a zemským rabínom, významným spisovateľom, dramatikom a scenáristom – Karolom Efraimom Sidonom. Ten svojou návštevou zviditeľnil židovskú kultúru nielen u obyvateľov, ale i vedenia mesta.

Významnú náboženskú a umelecká autorita  v sprievode vrcholných predstaviteľov košickej židovskej komunity absolvovala v utorok v aktuálnom Európskom hlavnom meste kultúry (EHMK) bohatý program. Po Potulkách židovskými Košicami s Milanom Kolcunom, sa vrchný rabín informoval o postavení košickej židovskej kultúry u primátora Richarda Rašiho a stretol sa s Košičanmi na unikátnej verejnej besede so Štefanom Hríbom v pôvodnej synagóge – dnešnom Dome umenia. Jeho návšteva bola súčasťou kampane Poznaním k porozumeniu.

Ku Košiciam mám taký zvláštny vzťah, mám ho rád. Mám rád vlastne celé východné Slovensko. Často som ho ako mladý žurnalista navštevoval a rád sa sem vraciam,“ povedal k návšteve Košíc Karol Efraim Sidon.

 Vrchného rabína Sidona v Košiciach privítali reprezentanti košickej židovskej komunity – Tomáš Teššer, prezident pozývateľa B`nai B`rith Concordia a predseda Židovskej náboženskej obce Košice (ŽNO)  Pavol Sitár. Po obede s členmi židovskej komunity v košérnej reštaurácii ŽNO, si vrchný rabín Sidon obzrel areál ŽNO, ako i košické synagógy na Zvonárskej a Puškinovej ulici.

Na Starej radnici privítali vrchného rabína Sidona, v sprievode Tomáša Teššera a Pavla Sitára, primátor Richard Raši, námestníčka primátora Renáta Lenártová a námestník primátora Ján Jakubov. Tí spoločne absolvovali stretnutie, kde sa vrchný rabín informoval o postavení židovskej kultúry v Košiciach, či stave starého židovského cintorína na Tatranskej ulici. Primátor informoval hosťa o doterajšej podpore židovskej kultúry zo strany mesta a konštatoval vôľu mesta ďalej podporovať a spolupracovať s košickou židovskou komunitou.

Podvečer bol vrchný rabín hosťom Štefana Hríba vo verejnej besede k relácii Večer pod lampou. Tej sa v pôvodnej neologickej synagóge – dnešnom Dome umenia Košice, zúčastnilo vyše 400 divákov. V diskusii vrchný rabín otvorene odpovedal nielen na osobné, ale i náboženské otázky. Záznam besedy relácie Večer pod lampou, ktorá sa prvýkrát v histórii konala mimo bratislavského štúdia, sa odvysiela už tento štvrtok, 10. 10. 2013 na RTVS.

 

Program rabína Sidona ukončila autogramiáda, po ktorej opustil Košice s pozitívnymi dojmami. „Svojou charizmou a ľudskosťou rabín prekonal naše očakávania.  Bolo nám nevýslovnou cťou ho v Košiciach privítať. Domnievam sa, že sa nám s jeho pomocou podarilo naplniť náš cieľ –  priblížiť  židovskú kultúru verejnosti, obrúsiť hrany a prispieť tak k zvýšeniu vzájomnej tolerancie v multikultúrnom meste Košice,“ zhodnotil návštevu Tomáš Teššer, prezident B’nai B`rith Concordia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________­­

 

Karol Efraim Sidon:

Narodil sa 9. 8. 1942 nežidovskej matke (podľa židovskej Halachy teda nebol Žid). Jeho otec, ktorý Židom bol, zahynul v koncentračnom tábore v Terezíne. K.E. Sidon vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na FAMU. Krátky čas pracoval v Československom rozhlase, do roku 1968 bol dramaturgom v štúdiu Jiřího Trnku. V roku 1968 bol redaktorom Literárních novin, Literárních listů a Listů, Po ich zrušení (1969) sa stal ineditným autorom. Od roku 1972 mal zákaz publikovať, pracoval ako predavač novín a pomocný robotník. Po podpísaní Charty 77 v roku 1978 ako 35 ročný konvertoval k judaizmu, s ktorým prijal meno Efraim. V tom istom roku mu bola udelená exilová cena J. Koláře. V roku 1983 sa Sidon rozhodol emigrovať do Nemecka po akcii ŠtB s názvom „Asanácia“. V Heidelbergu študoval na Vysokej škole židovských štúdií judaizmus. V rokoch 199092 študoval v Jeruzaleme židovskú teológiu a po absolvovaní rabínskeho seminára, keď sa vrátil do Prahy, bol v roku 1992 vymenovaný za pražského a zemského rabína. Je tretíkrát ženatý (jeho dnešná manželka je tretí krát vydatá), má synov Eliáša a Daniela a dcéry Kateřinu (spisovateľka) a Magdalénu (herečka). Zdroj: wikipedia.org

 

Poznaním k porozumeniu: 

Kampaň organizuje B`nai B`rith Concordia, ako vlastný príspevok k EHMK 2013. Cieľom kampane je zviditeľniť židovskú kultúru, priblížiť ju košickej verejnosti a prispieť tak k zvýšeniu porozumenia v multikultúrnom meste Košice. V rámci kampane už boli doposiaľ realizované viaceré aktivity: napr. slávnostné rozsvietenie chanukových svetiel za účasti veľvyslanca štátu Izrael na Slovensku j.e. Alexandra Ben-Zviho v decembri 2012; verejná beseda „Pravá tvár judaizmu – Múdrosti a rituály preverené tisícročiami“ v januári 2013 za účasti takmer 400 priaznivcov židovskej kultúry; seriál o židovskej kultúre v denníku Korzár pod záštitou primátora Košíc Richarda Rašiho a pod. Centrom a symbolom kampane je budova, ktorá spája košickú židovskú a nežidovskú komunitu: pôvodná neologická synagóga – dnešný Dom umenia Košice.

____________

Jedna reakcia na K.E.Sidon: Ku Košiciam mám zvláštny vzťah, mám ich rád.

  1. taketo navstevy nam pomozu viac objavit zidovsku kulturu…….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>