Kaija Saariaho ozvučí hudbou ticho okolo polárnej žiary
Autorský portrét jednej z najhrávanejších autoriek súčasnosti, fínskej skladateľky Kaiji Saariaho je ďalšou sondou do hudby 20. a 21. storočia v rámci série koncertov Quasars Ensemble, rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku. Uskutoční sa 19. novembra o 19. hodine v Kasárňach/Kulturparku.
Tvorbu odchovankyne najprestížnejšej kompozičnej školy Klausa Hubera vo Freiburgu, ktorú navštevovali aj októbroví hostia v Košiciach – Toshio Hosokawa a Michael Jarrell a nositeľky veľkého množstva najvýznamnejších medzinárodných umeleckých ocenení za doterajšiu tvorbu dnes oslavuje publikum aj odborná verejnosť na celom svete. Jej hudba spája magický svet heterofónnej spektrálnej hudby a elektroniky, ktoré vniesli do sveta Francúzi Gérard Grisey a Tristan Murail s vlastnou jemnosťou, poetizmami, popretkávaným pradivom farbistého kontrapunktu, tajomnou mystikou a špecifickým temperamentom severskej hudby.
Vnímanie hudby Kaiji Saaraiho je vždy silným zážitkom a do Košíc okrem iného prichádza aj jej najznámejšie komorné dielo – Lichtbogen. Fascinácia krásou polárnej žiary viedla skladateľku ku skomponovaniu hudby ako alternatívy k tichu, ktoré žiaru obkolesuje. K jemnému dofarbeniu zvukomalebnej scenérie siaha po niekoľkých elektronických efektoch.
Skladba Paths legendárneho japonského skladateľa Toru Takemitsu prináša ďalšie súvislosti vývoja japonskej hudobnej kultúry v 20. storočí, ktorá dnes vrcholí dielom Toshia Hosokawu. Takemitsu bol najmä vďaka parížskym štúdiám u O. Messiaena prvým ázijským skladateľom, ktorý premostil hudobné princípy Ďalekého východu s prvkami európskeho impresionizmu a avantgardy.
Hudba pre troch Ivana Paríka zasa rozširuje prezentáciu kľúčových komorných diel slovenskej hudobnej avantgardy 60. rokov o ďalší autorov expresívny skvost.
Najnovšie komentáre