Kasárne/Kulturpark – pre starších spomienkou, pre mladších začiatkom
Rok Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013 sa skončil. Dokončené investičné projekty však zostávajú a aj v tomto a ďalších rokoch ponúknu bohatý program. Medzi nimi sú aj Kasárne/Kulturpark. Z pôvodného účelu kasárenskej budovy zostala ako spomienka vojenská abeceda v pomenovaní novovzniknutých objektov.
Tri bývalé kasárenské budovy s koncertnou a divadelnou sálou, galériou či Steel Parkom – technickým centrom pre deti, novopostavené menšie objekty a zrevitalizovaný park sa počas minulého roka otvoril verejnosti a ich názvy pripomínajú vojenského ducha celého areálu.
Alfa – centrálna budova, kde sa po večeroch nacvičujú tanečné predstavenia, v divadelnej sále sa ozýva potlesk divákov a v noci sa zabávajú ľudia pri kvalitnej hudbe. O prízemie sa priestor delí s Galériou Alfa. Organizujú sa tu tiež odborné semináre, prednášky a veľa akcií.
V Brave – centre podpory kultúry a kreativity, nájdete vždy niekoľko výstav a stovky kníh v pobočke Knižnice pre mládež mesta Košice. Milovníkov literatúry tu láka svojou vôňou knihy Litpark.
Susediaci Steel Park sa nachádza v budove Charlie.
Informácie poskytuje Delta a kreatívne workschopy Echo a Oscar. Aj pódiá, ktoré sa v areáli nachádzajú, majú svoje mená – Golf, India, Rómeo, Juliet, Sierra, Tango, Victor, Whisky.
Zázemie umelcov vytvára pavilón Lima. Dokonca aj garáž má svoje meno – Kilo. Slúži na zaparkovanie vášho „tátoša“, ale vznikajú tam aj kreatívne videá.
November je Mestkým výmenníkom projektu SPOTs. V kaviarni Papa si ľudia vychutnávajú čaj pri literárnych besedách alebo malé občerstvenie pri kultúrnych akciách.
Písmeno Y, čiže Yankee označuje súbor stĺpov a kaskádovitých plachiet, vytvárajúcich pergolu. Jedným z podnetov pre tento architektonický vstup bolo vytvorenie prístrešku pred slnkom pre návštevníkov.
Abecedu uzatvára navigačný bod Zulu, z ktorého je výhľad na takmer celý areál. Odtiaľ sa na fasády budov premietajú ich názvy, ktoré vychádzajú z medzinárodnej vojenskej hláskovacej abecedy (Alfa, Bravo, Charlie, Delta…)
História Kasární/Kulturparku
Kasárne boli vybudované na sklonku 19. storočia. V prevažnej miere slúžili ako vojenské sklady, ktorých súčasťou bola i pekáreň a vodáreň. Kasárne/Kulturpark začali svoju činnosť v týchto priestoroch už počas pilotnej fázy prípravy projektu KOŠICE INTERFACE 2013 v roku 2008.
Rekonštrukcia komplexu vojenských budov bývalých kasární a vojenských skladov na Kukučínovej ulici bola jedným z kľúčových investičných zámerov projektu Košice Interface 2013, s ktorým mesto Košice získalo titul Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Kultúrne centrum Kasárne/Kulturpark otvorilo svoju prevádzku po menšej rekonštrukcii v novembri roka 2009. Počas svojho fungovania uviedlo niekoľko hudobných, literárnych, divadelných, filmových a výstavných podujatí a aktivít pre deti, s dôrazom na prezentáciu a podporu toho najkvalitnejšieho v daných umeleckých disciplínach. Programová dramaturgia zároveň stimulovala ich žánrové prepájanie a vzdelávaciu funkciu.
V júni roka 2012 bola spustená rekonštrukcia kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark. Jej cieľom bolo prispôsobiť jednotlivé budovy potrebám kultúrneho centra a zároveň vytvoriť novú urbánnu plochu. Tá vznikla zbúraním hrubého múru, ktorý komplex obkolesoval. Napriek rekonštrukcii vlastných priestorov sa s prípravami a realizáciou kvalitných projektov neprestalo. Za jeden z najvýznamnejších môžeme spomenúť medzinárodný festival Sound City Days zameraný na sound art.
Od januára roku 2013 mali Kasárne/Kulturpark svoj rezidenčný súbor Quasars Ensemble, ktorý s mesačnou periodicitou prezentoval súčasnú vážnu hudbu. V auguste toho istého roka boli návštevníci pozvaní na festival Leto v parku, ktorého piaty ročník bol zároveň oslavou znovuotvorenia kultúrneho centra.
Najnovšie komentáre