Kedysi sovietsky sivé, dnes pestrofarebné. Tak vidí Košice zahraničie
(hnonline.sk; 17/01/2013; redakcia )
Košice si vďaka titulu Európskeho hlavného mesta kultúry častejšie vnímajú aj zahraničné médiá.
Guardian (4. januára 2013)
10 najvýhodnejších svetových miest na obchodné cesty v roku 2013
“Tento rok je ďalším európskym hlavným mestom kultúry málo známe mesto na východe Slovenska. Počas celého roka budú tento status oslavovať rôzne podujatia, ktoré odštartuje otvárací ceremoniál 19. – 20. januára. Mimochodom, samotné Slovensko oslavuje 20 rokov nezávislosti. Niektoré nízkonákladové aerolinky (vrátane Ryanairu) lietajú do hlavného mesta Bratislavy, aj keď bližšie ku Košiciam je maďarská Budapešť, kam napríklad Jet2 ponúka spiatočnú letenku za 125 libier (104 eur).”
New York Times (10. augusta 2008)
Kedysi sovietsky sivé, dnes pestrofarebné
“Po desaťročia boli Košice, mesto s asi 250 000 obyvateľmi na východe Slovenska, považované za industriálny zapadákov – ak si ich vôbec niekto všimol. (Pozornosť sa obracala na hlavné mesto Bratislavu.) Ale v posledných rokoch upútalo krásne zrekonštruované centrum Košíc, ktoré sa vynára zo škaredého nánosu sivého betónu a ocele aj vďaka umelcom, podnikateľom a narastajúcemu počtu turistov… Transformácia nebola náhodná. S útlmom železiarní sa Košice, niekdajšie mesto sovietskeho bloku, rozhodlo koncom 90. rokov zrekonštruovať centrum pokryté “mačacími hlavami” (druh dlažobných kociek, pozn. red.). Hlavnou myšlienkou bolo podporovať kultúru a umenie… “Chceme byť inkubátorom pre mladých umelcov,” hovorí Marek Kolarčík, projektový manažér aktivity Košice 2013, ktorá sa snaží o zisk titulu Európskeho hlavného mesta kultúry. “Zaostávame za Bratislavou, ale do dvoch rokov sa to výrazne zmení.” …Srdečnosť asi najmarkantnejšie cítiť u miestnych umelcov. “Toto miesto je také, ako si predstavujem, že bol New York v 30. rokoch 20. storočia,” hovorí 38-ročný James Austin Murray, maliar z New York City, ktorý Košice príležitostne navštevuje. “To je presne úprimnosť, ktorú si udržujú tí, ktorí sa nepachtia za peniazmi.”
Deutsche Welle (30. decembra 2012)
Slovenské Košice investujú do budúcnosti
“Slovenské Košice majú dlhú multikultúrnu tradíciu – a vážne problémy. Ako Európske hlavné mesto kultúry 2013 sa mesto snaží robiť zmeny a dať nový smer svojej budúcnosti. Hostia Golden Royal Hotelu musia používať bočný vchod, pretože ulica z prednej strany budovy v podstate zmizla. Predná časť sa premenila na stavenisko s nákladnými autami, káblami, rúrami a kopami štrku. Košice, malé mesto na východnom Slovensku, prechádza veľkou renováciou. Peniaze začali do mesta prichádzať po tom, čo bolo spolu s Marseille vybrané za EHMK. Len samotná Európska únia prispela 60 miliónmi eur. Ulice, námestia, zelené plochy sa vynovujú popri nových kultúrnych projektoch, ako je transformácia nevyužívaných kasární na kultúrne a kreatívne centrum a premena ošumelého kúpaliska na multifunkčný umelecký priestor. Len málo ľudí verí, že tieto projekty budú dokončené načas. “Žiadny problém,” hovorí Ján Sudzina, riaditeľa prípravného výboru. Na rok 2013 sa neplánuje nejaké veľké centrálne oslavy. Je to skôr o dlhodobej transformácii Košíc z postsovietskeho na moderné mesto… Košice by sa mali stať destináciou, ktorú musíte vidieť. Ale dnes je ťažké sa tam vôbec dostať. Či už autobusom, autom alebo vlakom, cesta je neuveriteľne dlhá: 500 km z Varšavy, 1 140 z Berlína a 1 550 z Bruselu. Priame lety do mesta sú iba z Viedne, Bratislavy a Prahy. “Naše” letisko, hovorí Iveta Niňajová z cestovnej kancelárie Visit Košice, je v maďarskej Budapešti, vzdialenej tri hodiny cesty vlakom.”
Gazeta Wyborcza (26. apríla 2011)
Prevetrať mesto
“O dva roky budú slovenské Košice EHMK, za päť rokov ním budú možno Lublin alebo Gdaňsk, Katovice, Varšava alebo Vroclav. Redaktori Gazety sa preto išli pozrieť, čo sa deje v Košiciach. Oslovili sme v Košiciach 30 ľudí rôzneho veku a rôznych profesií. Iba jeden z nich nepočul o EHMK (Jana prišla do Košíc z vidieka kúpiť LED televízor)… Keď pred troma rokmi získali titul EHMK, mnohí túto skutočnosť veľmi nepodporovali. Ale z roka na rok sa to mení. Ľudia pochopili, že vďaka kultúre sa môžu podporiť nielen Košice, ale aj celé Slovensko, tvrdí Alena Vachnová, mladá šéfka tímu, ktorá Košice na titul EHMK pripravuje… To ona vymyslela prvý slogan EHMK –Použi mesto. Potom niekto dodal, že by sa Košice mohli zmeniť z mesta betónových sídlisk a starého mesta, ktoré navštevuje zopár turistov, na pulzujúce kultúrne mesto… Oficiálnym logom Košíc 2013 aj EHMK je veterník – predstavuje pohyb. Staré mesto začína žiť koncertmi, výstavami, festivalmi a happeningmi.”
Süddeutsche Zeitung (14. januára 2013)
Trendové destinácie 2013 (Košice, Slovensko)
“Ako čerstvo zvolené EHMK (popri Marseille) ponúkajú Košice na východe Slovenska v nadchádzajúcom roku porciu výstav a festivalov. Slovensko je jedným z top cestovateľských cieľov podľa Lonely Planet a World Travel Guide. Ale krajine starobylých hradov, národných parkov a kúzelných kostolov by sme ukrivdili, keby sa záujem obrátil len na EHMK. Okrem toho sú na Slovensku aj skvelé lyžiarske podmienky.”
Die Welt (17. novembra 2012)
New York, Paríž, Košice
“Európske hlavné mesto kultúry – ale, žiaľ, trochu zábudlivé.
Celé 20. storočie v orechovej škrupine – toto by si idylické východoslovenské Košice ležiace na okraji Karpát mohli dať do historického erbu. O to viac, že druhé najväčšie slovenské mesto bude spolu s Marseille EHMK 2013. Najprv bolo mesto s maďarsko-židovsko-slovensko-nemeckým obyvateľstvom ešte pod názvom Kaschau v roku 1918 po rozpade Rakúsko-Uhorska pripojené k Československu, potom ho autoritársky admirál Horthy opäť pripojil k Maďarsku a počas druhej svetovej vojny ho obsadili Nemci… Okolo 380 000 maďarských a slovenských Židov bolo deportovaných do koncentračných táborov… O tomto všetkom však vo veľkoformátovom projektovom katalógu k blížiacemu sa EHMK nie je ani jediné slovo. Dokonca aj po zmienke o Eduardovi Goldstückerovi, tu usadenom expertovi na Franza Kafku a jednom z priekopníkov Pražskej jari by ste na pestrých stránkach márne pátrali. Naproti tomu, romantickému spisovateľovi Sándorovi Máraiovi, ktorý sa v roku 1900 narodil v Košiciach a… nesprávne býva označovaný ako “košický Kafka” … zriadili pamätnú izbu.”
apn
Najnovšie komentáre