Komorná symfónia Quasars Ensemble

Paul Hindemith

Komorná hudba č. 1

Arnold Schönberg

Komorná symfónia č. 1

Alexander Albrecht

Sonatína pre 11 nástrojov

QUASARS ENSEMBLE

Ivan BUFFA, dirigent

Tretí zo série koncertov v rámci projektu Quasars Ensemble v Košiciach predstaví tri kľúčové diela hudby začínajúceho 20. storočia, ktoré natrvalo ovplyvnili jej vývoj u nás doma aj vo svete a je zároveň prvým z koncertov, uvádzajúcich špecifický žáner komornej symfónie.

qe_banner_300x255

Najslávnejšia z nich, Komorná symfónia pre 15 sólových nástrojov E – dur  op.9 (1906) Arnolda Schönberga je revolučným dielom klasickej hudby, predstavujúcim pomyselnú deliacu čiaru medzi tradíciou klasicko-romantickej epochy a novou érou, ktorá stanovila ďalšie možnosti vývoja hudby.

Jej hudba plynie nepokojne, vášnivo a krajne expresívne, akoby sa neskororomantický pátos odrazu niekoľkonásobne zrýchlil. Idea vyostreného výrazu menšieho počtu niekoľkých zúčastnených nástrojov sa uchytila a ovplyvnila celú hudbu 20. storočia.

Pre slovenskú hudbu je nesmierne dôležité, že počas komponovania veľkolepého cyklu Paula Hindemitha pod názvom Komorná hudba (1921 – 1927), ktorá nové komorné obsadenie využíva na báze koncertantného princípu, komponuje v Bratislave v roku 1925 slovenský skladateľ Alexander Albrecht Sonatínu pre 11 nástrojov. Je to na Slovensku nielen dlho jediná, výsostne aktuálna moderná kompozícia, ale je zároveň jediným podobným príspevkom do tohto nového žánru v regióne. Nazývame ho aj prvým moderným dielom slovenskej hudby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>