Košice dali bez súťaže zákazku synovi poslanca
(korzar.sme.sk; 14/01/2013; Jaroslav Vrábeľ ; Zaradenie: Spravodajstvo – kosice)
Za stráženie objektov mesta kultúry platí radnica firme syna poslanca. Vybrali ju potajomky.
KOŠICE. Zákazku na strážnu službu za 11-tisíc eur dalo mesto na čele s primátorom Richardom Rašim (Smer) firme člena Smeru Borisa Géciho. Ide o syna mestského poslanca Milana Géciho (Smer).
Výzvu, aké inokedy zverejňuje mesto na www.kosice.sk aj pri menších zákazkách, aby i iní mohli dať ponuky, teraz nezverejnilo.
Eseročka B. Géciho Golden Eye Servis stráži 3 objekty zrekonštruované v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013, Košický hrad, amfiteáter a výmenníky.
Zmluva platí od ukončenia rekonštrukcií koncom decembra do 15. februára. Potom majú objekty prevziať správcovia, aby sa tam mohli konať akcie mesta kultúry.
Hrad strážia nonstop jedným človekom. Do amfiteátra chodí strážnik len na noc a cez deň tam robia 3 obhliadky. Výmenníky Važecká, Wuppertálska, Ľudová a Štítová kontrolujú 5-krát denne.
Objekty sa zatiaľ nevyužívajú, preto je podľa hovorkyne mesta Martiny Urik Viktorínovej nutné ich strážiť a chrániť majetok mesta.
Výnimočne neverejný výber
Košice platia mestskú políciu so skoro 200 príslušníkmi. Dvojmesačné stráženie však dali SBS-ke. “Mestská polícia zabezpečuje inú funkciu,” argumentuje radnica.
Zákon verejnú súťaž ani zverejnenie výzvy pri menších zákazkách nevyžaduje, ale v rámci Rašiho projektu Transparentné Košice má mesto nadštandardnú smernicu, že musí všetky výzvy zverejňovať a pri službách do 10-tisíc eur osloviť 5 uchádzačov.
Prečo túto výzvu nezverejnili? “V rámci zákona o verejnom obstarávaní môže mesto objednať služby do 10-tisíc (bez DPH). V tomto prípade (9 291 bez DPH) bola udelená výnimka zo smernice pre prebiehajúce odsúhlasovanie užívateľov objektov EHMK.”
Tvrdia, že mailom oslovili niekoľko spoločností a z ponúk si vybrali najlepšiu. Dôkaz v podobe odpovedí na otázky, koľko firiem oslovili, ktoré a aké ponúkli ceny, neposkytli.
Na margo rodinného pomeru podnikateľa a poslanca reagovali, že pri objednávaní služieb príbuzenský vzťah nepreverujú.
Strážia aj amfiteáter. Aby nezmizli nové sedadlá a konštrukcia pódia neskončila v zbere.
Foto: Judita Čermáková
Poslanec Milan Géci: Syn má byť diskriminovaný?
Od komunálnych volieb 2010, odkedy primátoruje Raši a M. Géci šéfuje koaličnému klubu Smer-Most, pričom obaja sú i poslaneckými kolegami v Národnej rade, je to tretia zákazka mesta pre Golden Eye Servis (spolu v sume 11 800 eur). Spred decembra 2010 žiadne objednávky ani zmluvy s touto firmou na magistráte neevidujú.
“Moje deti žijú a podnikajú v Košiciach. Aby na trhu uspeli, správajú sa ako všetky ostatné subjekty a rozhodujú sa slobodne na základe vlastného uváženia. Majú byť diskriminovaní len preto, že otec je poslanec?” reagoval M. Géci.
Dodal, že do výberových konaní ani zmluvných vzťahov mesta nevstupuje.
O zákazke rozhodol magistrát, nie zastupiteľstvo. Zákon nezakazuje blízkej osobe poslanca získať zákazku od obce, len jej ju nesmie sprostredkovať dotyčný poslanec.
Firma B. Géciho sídli na Mudroňovej v administratívnom centre, ktoré vlastní jeho otec. Kanceláriu tam má i europoslankyňa Monika Smolková (Smer), ktorej robil B. Géci asistenta, a okresné organizácie Smeru Košice III (predseda Smolková) a Košice IV (M. Géci).
jav
Centrum na Mudroňovej. Vlastní ho otec, sídli tam synova firma.
Foto: Judita Čermáková
Podnikateľ Boris Géci: Mám sa na 4 roky zavrieť?
Boris Géci vraví, že jeho firmu oslovilo mesto, on len dal ponuku a mesto ju prijalo. To, že ho oslovili priamo, si vysvetľuje tak, že s mestom spolupracoval už predtým.
“Stále kontaktujeme verejné a súkromné organizácie, uchádzame sa o všetky miesta, mesto malo aj našu ponuku z minulosti. Ceny máme štandardné trhové.”
Rodinný vzťah k poslancovi nevníma ako hendikep pri uchádzaní sa o zákazky mesta: “Na trhu sme 10. rok, máme stovky spokojných klientov, sme veľká firma, máme kopu ľudí a vybavenia. Že otec je teraz poslanec, tak sa mám niekde zavrieť na 4 roky? Som slobodný človek v demokratickom štáte, rovnako ako ostatní sa zúčastňujem výberových konaní a keď vyhrám, teším sa zo života.”
Dodal, že zákazka od mesta je malá a klientelizmus odmieta.
jav
TEKO platí o 28 % menej
SBS: Tendrom mohli ušetriť
Internetové tendre môžu ušetriť aj 20 – 30 % oproti priamym zadaniam, tvrdí jedna z košických SBS, ktorú mesto neoslovilo.
Cena Golden Eye Servis pre mesto je 4,29 eura bez DPH na jednu osobohodinu (hodina odpracovaná jedným zamestnancom).
Napríklad Štátna Tepláreň Košice platí inej SBS, s ktorou má zmluvu na 2 roky, o asi 30 % lacnejšiu jednotkovú cenu – 3,10 eura.
“Bežné ceny aj z iných tendrov sú 3,47 eura, 3,23, 3,18, 3,00, 2,83 aj 2,68,” hovorí náš zdroj. “Dobrý gazda by cenu transparentným obstarávaním skresal o desiatky percent.”
jav
Starostka je v Smere, brat kontrolór
Géciho SBS stráži aj na Jazere
Dva roky po sebe získal zákazku na stráženie rekreačnej oblasti Jazero ten istý Golden Eye Servis.
Súkromná bezpečnostná firma zabezpečovala poriadok v areáli plážového kúpaliska vlaňajšie i predvlaňajšie leto.
Podľa zmluvy s mestskou časťou nemali esbéeskari pustiť do areálu napríklad opité osoby i tých, čo nezaplatili vstupné, či narúšajú verejný poriadok.
Oba roky platila mestská časť bezpečnostnej firme 4,15 eura bez DPH eura za jednu odpracovanú hodinu jedným zamestnancom.
Starostka Jazera Anna Jenčová (Smer) vysvetľuje, že SBS-ku vybrali prieskumom trhu na internete.
“Oslovili sme asi päť firiem. Zmluvu sme podpísali s tou, ktorá predložila najnižšiu sumu.” Koľko strážna služba mestskú časť stála, starostka nevedela presne povedať. Išlo vraj o minimálnu sumu.
Kontrolór Jazera Patrik Géci (Smer) je brat B. Géciho z Golden Eye Servis. Jenčová v príbuzenskom vzťahu problém nevidí: “Nestarám sa, ani neskúmam rodinné vzťahy. Firma ponúkla najlepšiu cenu, preto zákazku získala.”
Jenčová je zároveň poslaneckou kolegyňou M. Géciho v mestskom zastupiteľstve.
kag
4.6.2014 - 5:16
Firma je na trhu 3 roky, nie 11 (2014-2011 = 3).
http://orsr.sk/vypis.asp?ID=16400&SID=4&P=1