Košický aktivista Rovinský: EHMK stratilo pôvodnú myšlienku
(korzar.sme.sk; 19/01/2013; tasr ; Zaradenie: Spravodajstvo – kosice)
Najväčšiu kritiku si od Ladislava Rovinského vyslúžila rekonštrukcia Mestského parku .
KOŠICE. Projekt Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) Košice 2013 má od začiatku v samotnom meste množstvo kritikov, ktorí sa v ostatnom čase orientujú takmer výhradne na prezentovanie svojich nesúhlasných názorov na sociálne siete.
Medzi najaktívnejších z nich patrí predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc Ladislav Rovinský.
“Projekt som sledoval od začiatku a videl som odbočenia od pôvodného zámeru,” povedal Rovinský pre TASR.
Dodal, že projekt EHMK mohol byť veľkou šancou pre obyvateľov Košíc a vtiahnuť ich do kultúrneho diania.
“Od začiatku sa hovorilo o občianskej participácii na projekte, ale táto sa postupne vytrácala,” doplnil. Podľa Rovinského sa EHMK stalo dielom úzkej skupiny ľudí a namiesto občianskeho princípu sa začal uplatňovať princíp kabinetný.
“Dnes môžeme pokojne vyhlásiť, že Košičania s myšlienkou EHMK nie sú identifikovaní,” podčiarkol.
Spočiatku projekt kritizovala aj košická kultúrna obec, ktorá mu vyčítala odtrhnutie od reality a ignorovanie tradičných košických kultúrnych hodnôt a inštitúcií. Toto sa po zmene projektového tímu EHMK zmenilo.
“Vyzerá to tak, že zopár ľudí z kultúrnej obce bolo uspokojených tým, že nejaké čiastkové projekty dostali, a už ich nezaujíma to, akým spôsobom je celý projekt deformovaný,” povedal Rovinský.
Rovinský: Park? Bezohľadnosť súčasnej verchušky
Predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc patrí medzi najaktívnejších kritikov investičných projektov EHMK. Hovorí o tom, že pôvodné zámery ako projekt Baňa Bankov či Amfiteáter úplne zmizli.
“Nové projekty však do EHMK neprišli z vôle občanov. Vyzerá to tak, že niekto prišiel a povedal: toto bude v projekte,” vyhlásil Rovinský.
Rekonštrukciu Mestského parku nazval prejavom bezohľadnosti súčasnej verchušky.
“Kedysi sa zo súkromných pozemkov vytvoril verejný priestor. To, čo bolo verejné, je oplotené a navyše v parku zohráva úlohu súkromná funkcia, nie verejná,” zdôraznil ďalej Rovinský, ktorý zároveň vyjadril súhlas so slovami bývalej umeleckej šéfky projektu EHMK Zory Jaurovej , že EHMK je tunel. Zdôvodnil to podivuhodnými cenami za stavebné práce na niektorých investičných projektoch.
“Či vidím na projekte aj niečo pozitívne? No určite, bude veľa akcií a bude tu zábava. Ale čím väčšia zábava, tým väčšia kocovina potom prichádza,” uzavrel Rovinský.
Na sociálnych sieťach sa k EHMK často vyjadroval aj Marián Koszoru, mladý Košičan, ktorý takýmto spôsobom prezentoval svoj občiansky postoj.
“Ašpirovať na titul EHMK za finančnej kondície mesta už v danom čase bolo značne nezodpovedné. Každé mesto má svoje výdavky a priority. Z môjho pohľadu je lepšie mať splnené základné priority a až následne si dovoliť všetko ostatné navyše, ako mať všetko polovičato respektíve nedostatočne. Neviem si predstaviť svoju domácnosť fungovať takto, aby som nemal chladničku a práčku, prostriedky na stravu a dopravu, no zato mal najnovší televízor a centrum zábavy a stopercentné kultúrne vyžitie,” povedal Koszoru pre TASR.
Raši: Netreba vidieť len negatíva
Podľa neho Košice žili kultúrou aj pred EHMK a nebolo by tak inak, ani keby sa EHMK nestali.
“EHMK je rozhodne oživením kultúrnej scény miest a môže priniesť do miest cez svoje investičné projekty pridanú trvácnejšiu hodnotu. To však predpokladá rozumné riadenie projektov, bez osobných záujmov. Pri pohľade na Mestský park sa tlačí domnienka, že o čisto verejný záujem tu nešlo. Podobné domnienky vzbudzujú aj niektoré ďalšie projekty,” poznamenal.
Primátor mesta Richard Raši naopak tvrdí, že EHMK by malo byť aj o tom, že sa prebudí lokálna hrdosť a netreba v celom projekte hľadať len negatíva.
“Keď však príde úspech, ako napríklad správa v CNN , tak sa niektorí z toho netešia, ale hľadajú v tom niečo iné. Takíto ľudia musia byť a musia byť práve preto, aby sme videli, že väčšina je úplne iná,” komentoval Raši.
Najnovšie komentáre