Krajania sa lúčili s Košicami

(korzar.sme.sk; 08/07/2013; Redakcia )

Vystúpeniami v pásme nazvanom “Slovenská pieseň je vzácny dar” sa včera popoludní lúčili zahraničné i domáce spevácke kolektívy s Európskym hlavným mestom kultúry 2013 a jeho obyvateľmi.

 

KOŠICE. Slávnostne sa tak skončil 4-dňový festival spevu, tanca a najmä ľubozvučnej slovenčiny v podaní účastníkov Svetového stretnutia Slovákov v Košiciach.

 

V poradí 12. ročník podujatia, ktoré sa ale v metropole východu konalo vôbec po prvý raz, pripravila Matica slovenská v spolupráci s Mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom a n.o. Košice 2013 Európske hlavné mesto kultúry.

 

Svetové stretnutie Slovákov pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica sa nieslo v znamení 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 150 rokov vzniku Matice slovenskej a 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

 

“Od prvého júla putovala po slovenských krajoch štafeta na podporu myšlienky zorganizovať u nás takéto stretnutie,” povedal nám tajomník Matice slovenskej Peter Cabadaj.

 

“Tieto festivaly sa konajú každý tretí rok a naozaj, prvý raz v Košiciach. Mali sme tu účinkujúcich zo 7 krajín Európy, USA, ale aj individuálnych účastníkov z iných štátov. Prišli napríklad folklórne súbory Šarišan z Michiganu v USA alebo Domovina z mesta Windsor v kanadskom Ontáriu, ktorá si pripomína už 30. výročie od svojho založenia. Išlo nám o to, aby nielen spomínané tri výročia, ale i východné Slovensko zarezonovali v takom kontexte, ako si ozaj zaslúžia.”

Stovky účastníkov

 

Už v prvý deň stretnutia krajanov bolo v Košiciach vyše 350 účastníkov, skupín, súborov i jednotlivcov. V ďalších dňoch k nim postupne pribúdali ďalší.

 

Medzi nimi boli napríklad detský folklórny súbor Rozmarín z Viedne, ďalší detský zbor Milka Stoeva z Bulharska, alebo srbské ochotnícke divadlo Kysač. Krajanské súbory nevystupovali počas uplynulých dní iba v Košiciach, ale i ďalších mestách či obciach Košického a Prešovského kraja.

 

Súčasťou stretnutia bolo množstvo rôznych sprievodných akcií, vrátane medzinárodnej konferencie či výstavy o sv. Cyrilovi a Metodovi.

 

Košičan Imro Oravec, ktorý vystupoval i počas otváracieho ceremoniálu krajanského festivalu piesní a tancov v detvianskom kroji, sa takmer neubránil slzám dojatia.

 

“Hrám na fujare, trombite, za mladi som tancoval v súbore Dargov, neskôr v Omladine a teraz v súbore Košičan. Tieto ľudové nástroje sú mi blízke, preto sa im venujem. Aký to bol pocit otvárať svetové stretnutie Slovákov? Nechcem hovoriť o zopovednosti, ale bol som tým veľmi poctený. Som rád, že sa to robí v Košiciach, práve keď sú európskym mestom kultúry. Mojím krédom je ľuďom prinášať radosť. Je to dobrý pocit, možno ako keď niekto môže otvoriť olympiádu. Som dojatý.”

 

Miroslav Sambor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>