Kultúra môže byť spúšťačom demokracie
(euractiv.sk; 06/05/2013; redakcia ; Zaradenie: euractiv.sk)
Aj keď francúzsko-nemecká mierová zmluva o kultúre nehovorila, dala na tomto poli vzniknúť intenzívnej spolupráci.
Elyzejská zmluva výslovne “kultúru” nespomína, podľa francúzskeho veľvyslanca na Slovensku Jeana-Marie Bruna, položila základ pre nový dialóg medzi národmi, a “kultúra bola prirodzene jednou z jeho hnacích síl”.
Nadväzovalo na ňu napríklad vytvorenie Francúzsko nemeckého úradu pre mládež (OFAJ) v tom istom roku (1963). Úrad odvtedy sprostredkoval stretnutie viac ako 7 miliónov mladých ľudí z Francúzska a Nemecka. V súčasnosti má aj trilaterálne programy pre krajiny strednej a východnej Európy.
Nemecký veľvyslanec na Slovensku Axel Hartmann dodáva, že dnes Francúzsko aj Nemecko menujú špeciálnych vyslancov pre kultúrne vzťahy medzi oboma krajinami.
“Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder zvykol zdôrazňovať, že podnet na zmierenie neprišiel len zhora, ale bol vybudovaný na konkrétnych partnerstvách miest, ktorých je dnes 2200, plus 22 partnerstiev medzi regiónmi a 300 francúzsko-nemeckých asociácií”, zdôrazňuje Hartmann.
Najkonkrétnejším výsledkom tohto druhu spolupráce je televízna stanica Arte (Association Relative a la Télévision Européenne). Založená bola v roku 1992 so sídlom v Štrasburgu. Ponuka kanálu zahŕňa dokumentárne filmy o oboch krajinách, diskusie hostí z oboch štátov a spoločne produkované televízne programy a filmy.
Politická a administratívna kontrola ARTE je viac menej vo francúzskych rukách, má tu aj viac divákov, Nemci zase produkujú väčšinu obsahu kanálu. Dnes má Arte aj radio vysielanie, ktoré je dostupné online.
V roku 1992 vzniklo francúzsko-neemcké integrované centrum pre sociálny výskum Centre Marc Bloch a v roku 1997 zase vznikla Francúzsko-nemecká univerzita (UFA).
Kultúra umožnila podľa oboch diplomatov dostať sa jeden k druhému bližšie cez spoločnú produkciu a pomáha budovať identitu. Zdieľanie myšlienok podľa nich a lepšie poznanie druhého vždy pomáha prekonať rozdiely.
EHMK
Európskym hlavným mestom kultúry je tento rok spolu s Košicami aj juhofrancúzske Marseilles. Košice 2013 a Marseille Provence 2013 vyvinuli koncept vzájomnej spolupráce, ktorý je založený na prekrývaní tematických celkov projektov oboch miest, ako aj na ich podobnostiach.
“Kultúra je skutočne dôležitý faktor pre rozvoj. Občas ju zanedbávame, no dnes je stále viac prijímaná ako jeden z faktorov rozvoja, pretože naša spoločnosť sa neusiluje iba o ekonomický blahobyt, ale aj o zmysluplný život a zapájanie jednotlivcov do celého procesu,” myslí si francúzsky veľvyslanec.
Projekty v Košiciach a Marseille, ale aj v Essene, ktorý bol pre Košice dôležitým zdrojom inšpirácie, umožnili kultúre ako politickej téme dosiahnuť pokrok vo viacerých oblastiach významných pre budúci rozvoj daného mesta.
V každom z týchto miest bola podľa Bruna kultúra “spúšťačom demokracie”. Všetky projekty totiž záviseli na účasti obyvateľov. Kultúra vytvára väzby medzi obyvateľmi, nabáda ku kolektívnym krokom, a otvára možnosti na využitie mestských verejných priestranstiev.
S podporou
Pozadie
Prednáška o kultúrnych aspektoch francúzsko-nemeckých vzťahov na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach je súčasťou osláv 50. výročia podpisu Elyzejskej mierovej zmluvy.
Hlavným podujatím bude medzinárodná konferencia v Bratislave pod názvom “50 rokov Elyzejskej zmluvy: Iná Európa bola možná”, ktorá sa bude konať 14. mája. Konferenciu organizujú Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku a Nemecké veľvyslanectvo na Slovensku v spolupráci s portálmi EurActiv.sk a Jetotak.sk.
Najnovšie komentáre