Kultúra, podnikanie a kreativita v Košiciach

(GoodWill; 05/2013,06/2013; 29/05/2013; s.: 30,31; Miroslav Janek ; Zaradenie: OBCE-MESTÁ-REGIÓNY)

O týchto póloch života východoslovenskej metropoly sme sa rozprávali s jej primátorom Richardom Rašim.

 

Vaše mesto sa pre rok 2013 stalo Európskym hlavným mestom kultúry. Ako hodnotíte tento krok medzinárodných organizácií, rozhodujúcich o udeľovaní titulu?

 

Som presvedčený, že medzinárodná komisia rozhodla správne, o čom svedčí fakt, že nikto nikdy nespochybnil, že by si Košice ako prvé slovenské mesto tento prestížny kultúrny titul nezaslúžili. Roky tvrdo pracujeme na tom, aby sme o tom presvedčili Európsku komisiu, návštevníkov mesta, ale predovšetkým samotných Košičanov. V prvom prípade sme boli úspešní, pretože sme získali Cenu Meliny Mercouriovej, zakladateľky tradície udeľovania titulov Európske hlavné mesto kultúry. Európska komisia ocenila pripravenosť Košíc na rok 2013 nielen morálne, ale aj sumou 1,5 milióna eur.

 

Dokáže mesto zúročiť pozitíva, ktoré prináša tohtoročný projekt?

 

Verím, že áno. Už teraz vidíme, ako sa zvýšil záujem o Košice v zahraničí, keď sem pozývajú svojich divákov a čitateľov také prestížne médiá a turistickí sprievodcovia ako CNN, BBC, Lonely Planet a BudgetTravel.com. Košice sú aktuálne zaraďované medzi svetové turistické top destinácie. Samotní Košičania si naplno uvedomia, aký potenciál projekt EHMK 2013 má, vtedy, keď postupne zmení tvár mesta, ešte viac zdynamizuje život v ňom a zatraktívni metropolu východného Slovenska nielen pre umelcov a kultúrnych operátorov, ale aj pre nových silných investorov. Verím, že Košičania prijmú tento projekt za svoj vo všetkých jeho podobách a možnostiach, ktoré v sebe má – pretože sú určené najmä im.

 

Aké kroky museli urobiť Košice potom, keď sa ich predstavitelia dozvedeli, že Rada ministrov kultúry v roku 2008 rozhodla o pridelení uvedeného prestížneho titulu?

 

Po získaní titulu pre rok 2013 na základe schválenia projektu Košice Interface 2013 medzinárodnou výberovou komisiou v septembri 2008 v Bratislave bola založená nezisková organizácia KošiceEurópske hlavné mesto kultúry 2013, skrátene Košice 2013, n. o. Tá pôsobí na samosprávnom princípe a financovaná je viaczdrojovo. Dôležité rozhodnutie, týkajúce sa projektu, urobila vláda Slovenskej republiky v apríli 2009, keď schválila materiál o financovaní jednotlivých podujatí a vyčlenila účelové finančné prostriedky v rozpočtovej kapitole Ministerstva kultúry SR. Tie boli rozdelené v rokoch 2009 až 2013 takto: 2009 – 166 000 eur, 2010 1 162 000 eur, 2011 – 1 992 000 eur, 2012 3 320 000 eur a 2013 – 3 320 000 eur.

 

Práve v tom období ste boli zvolený za primátora.

 

Nové vedenie Mesta Košice muselo po mojom nástupe do funkcie prijať personálne a organizačné opatrenia zamerané na minimalizovanie časového sklzu v prípravách investičných projektov. Proces prípravy investičných projektov totiž začiatkom roku 2011 výrazne meškal. Otvorili sme tiež širší dialóg projektového tímu so všetkými záujmovými skupinami v Košiciach a regióne. Súčasné vedenie projektu sme vyberali po máji 2011 tak, že jedným z najdôležitejších kritérií bola znalosť miestneho kultúrneho prostredia. Nový výkonný riaditeľ n. o. Košice 2013 Ján Sudzina zostavil dynamický tím, ktorého kvality ocenil aj Monitorovací výbor Európskej komisie na zasadaní v apríli 2012 v Bruseli a odporučil udelenie spomenutej Ceny Meliny Mercouriovej.

 

Pečať a svojskú atmosféru mestu vtláčali a vtláčajú známe osobnosti kultúry, vedy či medicíny, ale aj fenomén priemyslu. Východoslovenské železiarne a širokorozchodná trať dali jeho obyvateľom veľkú škálu pracovných príležitostí. Ako vyzerá podnikateľské prostredie mesta dnes a aké plány rozvoja priemyslu a podpory podnikania sa nachádzajú na vašom pracovnom stole?

 

V Košiciach podniká niekoľko nadnárodných spoločností. Okrem oceliarní U. S. Steel aj Východoslovenská energetika, člen skupiny RWE Group, spoločnosť T-Systems Slovakia v rámci skupiny T-Com a NESS Košice Development Centre. V ostatnom čase si to do Košíc namierili ďalšie počítačové a komunikačné giganty IBM a AT&T. Spomeniem príbeh spoločnosti T-Systems Slovakia, ktorá pred pár rokmi zamestnávala desiatky ľudí, v súčasnosti má 2 600 zamestnancov a plánuje vytvoriť ďalších 500 pracovných miest. Materská spoločnosť VSE v Nemecku zasa vážne zvažuje premiestnenie servisného centra RWE Group práve do Košíc, čo by znamenalo tisícku nových pracovných príležitostí. To sú výborné správy pre naše mesto a región. Na báze projektu KošiceEurópske hlavné mesto kultúry 2013 navyše začíname v spolupráci so špičkovými medzinárodnými expertmi na rozvoj kreatívnych odvetví realizovať koncepciu transformácie mesta na ,,kreatívne Košice“. Plánujeme vytvoriť kreatívny klaster, inkubátory a ,,huby” pre tvorivých ľudí vo všetkých možných kreatívnych odvetviach. Pripomínam, že pre plánovacie obdobie 2014 – 2020 v Bruseli vyčlenili na projekt Kreatívna Európa 1,8 miliardy eur, ktoré sa budú rozdeľovať na regionálnom princípe. Košice a Košický kraj chcú byť vo svojom regióne pripravené tak, aby získali dostatočný balík prostriedkov na reálnu a efektívnu podporu kreativity a kreatívnej ekonomiky.

 

Mesto je zložitý organizmus. Ako spolupracuje magistrát ,,smerom dolu” s orgánmi mestských častí a ,,smerom hore” zasa s vedením kraja a štátu?

 

Veľmi zložitá otázka. Košice majú 22 mestských častí, a teda 22 miestnych zastupiteľstiev a v nich stovky poslancov – čo je dlhodobo neudržateľný model samosprávy mesta. Aj preto som s ďalšími košickými poslancami za stranu SMER – SD v Národnej rade SR inicioval prvú zmenu v počte poslancov mestského zastupiteľstva a miestnych zastupiteľstiev v mestských častiach. Domnievam sa, že v blízkom čase budú nasledovať ďalšie, ktoré nám umožnia efektívnejšie využívať verejné zdroje a dosiahnuť, aby občan trávil na úradoch čo najmenej času. V tomto smere aj súčasná vláda robí kus práce. Reformuje štátnu správu, digitalizuje databázu a usiluje sa o celkové zefektívnenie činnosti štátnej správy tak, aby si ľudia dokázali vybaviť čo najviac na jednom mieste. Tento trend by mali kopírovať aj regionálne a mestské samosprávy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>