Mariboru pomohol v propagácii titul EHMK, ktorý preberajú Košice
(teraz.sk; 28/12/2012; TASR ; Zaradenie: Regióny)
Podľa odstupujúceho mariborského primátora Franca Kanglera mestu pri propagácii a rozvoji veľmi pomohol práve projekt EHMK.
Maribor 28. decembra (TASR) – Slovinské mesto Maribor, po ktorom slovenské Košice preberajú titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK), zaznamenalo za prvých šesť mesiacov 2012 medziročný nárast počtu turistov o 82 %, za deväť mesiacov to bolo 62 %.
Najvýraznejší bol nárast počtu turistov v mesiaci jún, a to až o 92 %. Najpočetnejšími zahraničnými návštevníkmi v meste boli Rakúšania, ktorých oproti predchádzajúcemu roku prišlo trikrát viac. Vyplýva to z údajov Mariborskej organizácie pre turizmus, ktoré TASR poskytol magistrát slovinskej metropoly.
Z hľadiska počtu prenocovaní návštevníkov v Maribore došlo za prvý polrok 2012 k zvýšeniu zhruba o 15 %, pričom hostia zo zahraničia prevažovali v pomere 4 ku 1. Úspešný bol najmä september, keď počet lôžkodní vzrástol o 38 %.
Podľa odstupujúceho mariborského primátora Franca Kanglera mestu pri propagácii a rozvoji veľmi pomohol práve projekt EHMK. V rokoch 2011 a 2012 sa oblasť Maribor-Pohorje zaradila medzi Top Ten turistických destinácií u mnohých svetových cestovateľských sprievodcov ako Lonely Planet, AOL Travel alebo TripAdvisor. “Sme presvedčení, že jedným z dôvodov je práve EHMK, ale ide aj o pokračujúce marketingové aktivity našej turistickej organizácie a všetkých turistických subjektov za uplynulú dekádu,” uviedol Kangler pre TASR.
Maribor teraz podľa vedenia mesta charakterizuje veľká kreativita, vznik nových a rozvoj starších programov a projektov, rozšírenie priestoru pre kultúru, pôsobenie domácich i zahraničných umelcov. V priebehu projektu EHMK sa v Maribore uskutočnilo vyše 4700 podujatí – vrátane výstav, predstavení či koncertov, ktoré navštívilo cez 1,8 milióna návštevníkov. “Popri základných myšlienkach – prezentovať bohatstvo a rozmanitosť európskych kultúr – by som rád zdôraznil rozvojový aspekt tohto výnimočného projektu. Ako štúdie ukázali, EHMK predstavuje možnosť pre revitalizáciu miest a príležitosť pre ich medzinárodnú profiláciu,” konštatoval primátor.
Z hlavných investičných akcií mesta v rámci EHMK realizovaných s podporou EÚ ide o projekt Bábkového divadla, rekonštrukciu historického domu Vetrinjski dvor (sídla organizácie Maribor 2012) a obnovu kultúrneho centra Karantena. V realizačnej fáze sú investičné projekty kultúrneho centra Pekarna, vonkajšieho javiska Bábkového divadla či rekonštrukcie Minoritského kostola, uviedol Kangler, ktorý pre občianske protesty odstupuje z postu šéfa mesta k 31. decembru.
Maribor a Košice majú viaceré podobnosti, obe sú druhými najväčšími mestami vo svojej krajine. Navyše, slovenské mesto je dôležitým priemyselným centrom, Maribor ním bol najmä v časoch bývalej Juhoslávie. Každé mesto s titulom EHMK si pritom vyberá vlastný spôsob prezentácie svojej kultúry a tradícií.
V polovici decembra Maribor oficiálne odovzdal štafetu EHMK na budúci rok Košiciam a francúzskemu Marseille.
Najnovšie komentáre