“Múzeum bez stien” British Expressu hosťuje v Košiciach

Výstavný projekt British Express/Britský expres s podtitulom súčasné umenie po Warholovi, ktorý je od včera prístupný verejnosti v zrekonštruovaných výstavných priestoroch Kunsthalle/Hale umenia, je jedným z posledných kľúčových projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 v tomto roku. Prináša vzorku súčasného vizuálneho umenia v podobe diel 25 autorov a prezentuje vplyv silnej pop-artovej lekcie a osobnosti Andyho Warhola na súčasnú britskú výtvarnú scénu.

2013_11_14_British_Express_Vernisaz_Foto_T_Bachura_11

Cieľom je predovšetkým zobraziť novodobé popové ikony a celebrity súčasného umenia, vykresliť komerčné mestské prostredie a konzum, ale aj prezentovať ironický, či kritický pohľad na túto sféru, či konceptuálne prístupy.

Pre nás je cťou a veľkým potešením, že môžeme v Košiciach mať výstavu s mnohými špičkovými menami z prvej ligy medzinárodnej scény. Koncepcia vznikla v úzkej spolupráci s British Council v Londýne a umenie britských autorov je z ich bohatých zbierok, ktoré zahŕňajú až 9-tisíc diel. Súčasné umenie má mnoho tendencií a mnoho prístupov, experimentálnych polôh. Zbierka je veľmi široká. Zadefinovali sme si predstaviť súčasné umenie z obdobia po Warholovi.  V rámci EHMK sme si zvolili štyri kľúčové osobnosti a mnohokrát odznela otázka, prečo medzi nimi nie je aj Andy Warhol. Pripomíname si ho týmto spôsobom, aj keď nie prezentáciou jeho tvorby, ale odkazom ako ovplyvnil tento  umelec vamerický umelec so slovenskými koreňmi v 60-tych rokoch pop-art, popovú kultúru, americkú kultúru a predovšetkým britskú scénu,“ povedal kurátor výstavy a umelecký riaditeľ n. o. Košice 2013 Vladimír Beskid.

Poslaním rozsiahlej zbierky British Council je predstaviť súčasné britské umenie v zahraničí. Potvrdila to aj londýnska kurátorka Katrina Schwarz na vernisáži: „Diela z našej zbierky majú prioritne cestovať po svete a propagovať britské umenie. Je veľmi príjemné, keď niekto príde do Londýna a má záujem vybrať si diela pre výstavu a je jedno, či už sú veľmi populárne a často vystavované alebo tie, ktoré až tak často vystavované nie sú. Rovnako hodnotné sú jednotlivé objekty ako fotografie, ktoré sú u nás početne zastúpené.

Vzácne diela, ktoré na Slovensku môžeme vidieť v takom veľkom počte v jednom priestore a rovnakom čase, zapožičala British Council EHMK len za úhradu prepravy a poistenia exponátov.

Na včerajšiu vernisáž prišla aj chargé d’affaires britského veľvyslanectva Gill Fraser, ktorá bola v Košiciach po prvý raz. „Som veľmi rada, že vás môžem privítať na otvorení tejto výstavy. Je to pre mňa veľmi dôležitá návšteva a príležitosť oboznámiť sa s vašim krásnym mestom.  Pre mňa a mojich diplomatických kolegov je veľmi dôležité vyjsť z bubliny Bratislavy a oboznámiť sa aj s inými mestami na Slovensku. Strávila som tu jeden krásny deň, stretla som sa s predstaviteľmi mesta a zaoberala som sa mnohými projektmi. Zistila som, že fungujú nielen skvelé vzťahy medzi Bratislavou a Veľkou Britániou, ale aj medzi Košicami a Veľkou Britániou. Výstava British Express je dôkazom spolupráce a otvára možnosti oboznámiť sa s našou kultúrou.

2013_11_14_British_Express_Vernisaz_Foto_T_Bachura_9

Obdivovať súčasné britské umenie, ktoré je charakterizované rôznorodosťou foriem vytvorených diel a uvoľnenosťou autorských prístupov, ale aj spochybňujúcim predsudky a búrajúcim hranice v ľudskom chápaní umenia a kultúry, môžu záujemci do 26. januára 2014. Výber je veľký – od realizácií pracujúcich s médiami fotografie, videom či priestorovými inštaláciami. Je ťažké vyzdvihnúť niektoré z diel. Na výstave je viac highlightov od svetoznámych umelcov. Patria medzi nich nesporne Tony Cragg, ktorý tentokrát prichádza s katedrálami Minster. Celá kompozícia pôsobí úchvatne. Je zhotovená z množstva súčastí strojov.

Prišla som sem, aby som vám predstavila výstavu zo zbierky obsahujúcej 9-tisíc diel. Je to úžasná kolekcia. Nazývame ju múzeom bez stien, pretože cestuje po celom svete. Bola v Rumunsku, Pakistane, Indii a mnohých iných krajinách. Je skvelé, že sa tu môžeme stretávať s kurátormi, umelcami, s ľuďmi od fachu a vidíme, že Košice sú skutočne veľmi kreatívne a úžasné mesto,“ prihovorila sa na vernisáži Katrina Schwarz.

Ako dodala, diela boli pozbierané na to, aby sa dostali do miest, kde býva ťažšie takéto diela vystavovať. „Príležitosť ukázať túto kolekciu v Košiciach je pre nás zaujímavá tak, ako  pre galériu. Kunsthalle/Hala umenia je veľmi zaujímavým miestom, ale je to tiež veľká výzva. Tím EHMK musel byť veľmi inovatívny a musel mať veľkú fantáziu, aby dokázal pracovať s takýmito nekonvenčnými priestormi, ale na druhej strane je to pocta miestu – bývalej plavárni, jeho potenciálu a flexibilnosti. Videá tu vyzerajú veľmi dobre, sochy sa tu veľmi dobre vynímajú…

2013_11_14_British_Express_Vernisaz_Foto_T_Bachura_31

Diplomaticky zodpovedala na často kladenú otázku hightlightov výstavy. „Keby ste si mohli niektoré dielo zobrať domov, čo by ste si zobrali? Väčšina (vrátane) by si vybrala Minster. Keď sme chodili po meste, tak sme sa zhodli na asociácii diela s katedrálou – Dómom sv. Alžbety, ktorý tu máte. Takže to nie je len správna práca pre túto výstavu, ale aj správne dielo pre toto mesto.

Asi najemotívnejšie z výstavy je krátke, ale silné video od Douglasa Gordona 30 m/s, zobrazujúce trpiaceho muža na následky použitia nervového plynu v druhej svetovej vojne ako tancujúceho v tme. Efekt znásobuje to, že je video spomalené.

K. Schwarz netajila nadšenie z dojmov, ktoré si odnesie na Britské ostrovy. Mesto sa jej naozaj veľmi páčilo, je podľa nej ústretové, zaujali ju nádvoria Hlavnej ulice, navštívila galériu a ľudí označila za veľmi kreatívnych. British Express nebude posledným, ktorý do Košíc dorazil. Majú kolekcie, ktoré by chceli prezentovať na Slovensku. Sú zdrojom pre veľké i malé galérie a spolupráci sú naklonení.

text: Kveta Podhorská, foto: Tomáš Bachura

Otváracie hodiny v Kunsthalle/Hale umenia Košice

utorok – nedeľa
11:00 – 18:00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>