Na čo stavili európske mestá kultúry v minulosti
(hnonline.sk; 17/01/2013; redakcia )
Lístky do divadla na predpis či bane zmenené na dizajnové laboratóriá. Štyri mestá a ich inovatívne vízie.
V Turku kultúru predpisovali aj lekári
Niektorí ľudia jednoducho nevedia dať ruky preč od kultúry. Toto heslo hlásali plagáty pred dvoma rokmi, keď ohlasovali titul Európske hlavné mesto kultúry pre Turku. Najstaršie fínske mesto sa v severskom partnerstve delilo o post metropoly kultúry s estónskym Talinom. Turku malo pri tvorbe programu trochu uľahčenú situáciu – mohlo totiž nadviazať na dlhú tradíciu novátorských podujatí, či už hudobných festivalov Down by the River, Turku music festival a Ruisrock (vďaka štyridsaťročnej tradícii jeden z najstarších v Európe), alebo letných divadelných slávností či množstva vianočných akcií.
Rok kultúry odštartoval trojdňový otvárací maratón s cieľom priniesť “lásku a oheň na rieku Aura”. Nosnou myšlienkou celého projektu bol pozitívny vplyv kultúry na fyzický a psychický stav človeka a na jeho životné prostredie. Takže ak mali domáci pocit, že ich zmáha stres, mohli sa v jednom z deviatich lekárskych centier v meste zastaviť po netradičný recept – lekári im predpísali lístky na podujatia EHMK.
Porúrie urobilo z priemyslu umenie
Hoci v roku 2010 bola zostava EHMK veľmi silná, pre mnohých sa nekorunovaným kráľom stalo mesto Essen, ktoré reprezentovalo Porúrie. Hoci maďarský Pésc aj turecký Istanbul robili, čo mohli, prístup povestného nemeckého perfekcionizmu by sa mohol stať učebnicovým príkladom, ako sa k EHMK postaviť. Podarilo sa mu totiž spojiť na prvý pohľad celkom odlišné veličiny – priemysel a kultúry – a premeniť industriálnu oblasť známu sivou pochmúrnosťou na centrum inovatívnych umeleckých projektov.
Jedným z kľúčových objektov bol banský komplex Zollverein, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V rámci niekdajšej bane dnes fungujú kreatívne laboratóriá, dizajnové štúdiá, no rozvíja sa tu napríklad aj veda. Komplex, ktorý bol po ukončení ťažby pôvodne určený na odstrel, si môžete pozrieť z veľkého ruského kola a konal sa v ňom aj otvárací ceremoniál. Hlavným mottom Essenu a Porúria ako celku bolo hľadanie nového významu vecí.
Vo Vilniuse sa pasovali s krízou
V roku 2009 sa rakúsky Linz a litovský Vilnius ocitli v nezávideniahodnej situácii. Najmä litovskej metropoly sa hospodárska kríza dotkla bolestnejšie, keď sa niektoré dopredu naplánované projekty v rámci EHMK nerealizovali. Išlo najmä o investície do obnovy, do samotného programu šetrenie až tak nezasiahlo. Napriek tomu sa v meste mnohé budovy a kultúrne stánky zrekonštruovali, pribudlo napríklad nové múzeum súčasného umenia a Vilnius vstúpil do nového roka veľkolepou svetelnou šou pod taktovkou nemeckého umelca Gerta Hofa.
Vilnius sa prezentoval ako katalyzátor mestského života a veľmi nápomocná v tomto ohľade bola aj mestská štvrť Užupis, kde sa už pred projektom EHMK koncentrovali umelci. Jej obyvatelia ju totiž v roku 1997 vyhlásili za nezávislú republiku s vlastnou vlajkou, prezidentom, dalajlámom, ústavou a malou armádou. Recesistická zbierka zákonov napríklad zaručuje právo byť šťastný aj nešťastný, každý môže robiť chyby, a dokonca aj každý tamojší pes má právo byť psom. V podobnej odľahčenej nálade sa niesla aj časť programu v rámci EHMK.
Liverpool nestavil len na “Chrobákov”
Liverpool bol spolu s nórskym Stavangerom EHMK v roku 2008. V súboji o prestížny titul porazil tucet rivalov na Britských ostrovoch vrátane Oxfordu, Newcastlu či severoírskeho Belfastu. Mesto, ktoré si väčšina ľudí spája predovšetkým s legendárnymi The Beatles, dokmi či s futbalom, svojím turistickým potenciálom prekvapilo aj mnohých domácich. Počas roka sa v meste odohralo vyše 350 rôznych podujatí, hudba, samozrejme, nemohla chýbať. Na otváracom ceremoniáli sa predstavil exchrobák Ringo Starr či Dave Stewart zo skupiny Eurythmics.
Jedným z najväčších pozitív podľa organizátorov bola skutočnosť, že nielen Briti prestali Liverpool vnímať ako chudobné prístavné mesto. Galériu či múzeum navštívilo až sedemdesiat percent miestnych obyvateľov a vďaka EHMK sa v rebríčku najnavštevovanejších britských miest posunul zo šestnástej na piatu priečku.
Okrem hudby či výstav si návštevníci počas roka mohli vychutnať svetovú premiéru novej opery, na ktorej sa podieľal aj 500-členný detský zbor, alebo alternatívne podanie Danteho Božskej komédie v miestnej anglikánskej katedrále.
Predchádzajúce EHMK
2012: Guimar?es (Portugalsko), Maribor (Slovinsko)
2011: Turku (Fínsko), Tallinn (Estónsko)
2010: Essen-Porúrie (Nemecko), Pécs (Maďarsko), Istanbul (Turecko)
2009: Linz (Rakúsko), Vilnius (Litva)
2008: Liverpool (V. Británia), Stavanger (Nórsko)
2007: Luxemburg (Luxemburgsko), Sibiu (Rumunsko), Grand Region (Greater Region – zasahuje územie Nemecka, Luxemburska, Francúzska a Belgicka)
2006: Patras (Grécko)
2005: Cork (Írsko)
2004: Janov (Taliansko), Lille (Francúzsko)
2003: Graz (Rakúsko)
2002: Bruggy (Belgicko), Salamanca (Španielsko)
2001: Porto (Portugalsko), Rotterdam (Holandsko)
2000: Avignon (Francúzsko), Bergen (Nórsko), Bologna (Taliansko), Brusel (Belgicko), Helsinki (Fínsko), Krakov (Poľsko), Reykjavík (Island), Praha (ČR), Santiago de Compostela (Španielsko)
Nasledujúce EHMK
2014: Riga (Lotyšsko), Ume? (Švédsko)
2015: Mons (Belgicko), Plzeň (ČR)
2016: Donostia-San Sebastian (Španielsko), Vroclav (Poľsko)
apn
Najnovšie komentáre