Jazzové ateliéry budú aj s jazzmanmi z USA
Dvakrát mesačne sa stretáva niektorý z našich profesionálnych hudobníkov s mladšími záujemcami o jazzovú hudbu. Študenti tak pod odborným vedením pracujú na skladbách a sú systematicky zasväcovaní do tajov jazzového remesla. Napriek edukačnému prístupu však heslami ateliérov ostávajú improvizácia a uvoľnenosť!
Už najbližší utorok sa do pedagogickej stoličky posadí basgitarista Juraj Griglák. Výber skladieb, ako aj spôsob vedenia, dostal na jeho posledných ateliéroch účastníkov do varu a na svoje si prišli aj diváci a náhodní okoloidúci. Tých do kultúrneho priestoru Kontakt na Zelenej ulici v Bratislave pritiahla energická hudba Kennyho Garretta v podaní ansámblu začínajúcich alebo mierne pokročilých inštrumentalistov.
„Juraj Griglák s jeho milou, introvertnou povahou toho síce veľa nenahovoril, ale tých zopár rád, čo povedal, stálo zato a cením si ich nad zlato,” hovorí bubeník Tibor, účastník ateliéru. Ďalší zo študentov dodáva: „Som veľmi rád, že profíci umožnia nakuknúť do kuchyne jazzovej hudby mladým nadšencom tohto hudobného žánru.“
Jazzové ateliéry, ktoré vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne a Ars Bratislavensis organizuje skupina nadšencov jazzovej hudby, sa konajú s dvojtýždennou periodicitou. Ich cieľom je ponúknuť ašpirujúcim muzikantom priestor na získanie skúsenosti s hraním v jazzovom ansámbli a viesť ich systematicky a s profesionálnym pedagogickým dohľadom k rozvoju ich interpretačných a improvizačných schopností.
Ľudia z organizačného tímu sľubujú, že sa je na čo tešiť aj v posledných tohtoročných ateliéroch – po Jurajovi Griglákovi prídu do Kontaktu hudobníci z New Yorku, aby ukázali našim študentom, ako sa hrá jazz v jeho rodnej domovine. Členovia fantastického Chris Byars Quartet tak predstavia fungovanie skupiny, interakciu či prácu so skladbou. Prihlásiť sa na tento jedinečný workshop sa dá cez formulár na stránkach jazz.sk.
„Enormný záujem o projekt ukazuje na to, že skúsenosť s hraním v jazzovom ansámbli je naozaj vzácna, najmä pre hudobníkov na začiatočníckej a mierne pokročilej úrovni,“ hovorí za spokojných organizátorov Tomáš Šprlák.
Dobrou správou je, že vďaka podpore budú Večerné jazzové ateliéry pokračovať aj v ďalšom roku. Pre všetkých pravidelných účastníkov je to povzbudzujúce, pretože hudobnícka konštelácia a atmosféra Ateliérov je naozaj jedinečná.
„Ateliéry sa za krátky čas zabehli a plnia svoj účel. Vzniklo miesto, kde sa pravidelne stretávajú hudobníci, otvorení novým informáciám, s chuťou priučiť sa jazzu. Verím, že si od každého z nás niečo zobrali a podarí sa im to uplatniť počas vlastného hrania. Z doterajšieho osadenstva Ateliérov by mohlo vzniknúť viacero šikovných aktívnych jazzových bandov,“ zdôrazňuje organizátor a lektor ateliérov, Boris Čellár.
Najbližšie ateliéry sa uskutočnía v Bratislave 3. a 17. decembra o 19:00 v Kontakte na Zelenej ul. 1.
Postrehy účastníkov ateliérov:
Patrik: “Som veľmi rád, že profíci umožnia nakuknúť do kuchyne jazzovej hudby mladým nadšencom tohto hudobného žánru. Veľkým plusom takýchto projektov je okrem možnosti nechať sa viesť a inšpirovať skvelými hudobníkmi šanca spoznať sa s novými muzikantmi a získať kontakty do budúcnosti.”
Rado: „Oceňujem jednoduchý, priamočiary prístup lektorov. Myslím si, že práve takýmto spôsobom majú naozaj šancu zahrať si všetci zúčastnení, pričom si môžu vyskúšať, aké to asi môže byť pri skutočnom kapelnom hraní.”
Michal: „Tretí ateliér na vlnách groovu voviedol muzikantov/začiatočníkov/amatérov do atmosféry nezáväzného vystúpenia. Zmena štýlu výuky iba poukazuje na rozmanitosť Jazzových ateliérov a nabíja človeka zvedavosťou, čo bude nasledovať.“
Tibor: „Juraj Griglák s jeho milou, introvertnou povahou toho síce veľa nenahovoril, ale tých zopár rád, čo povedal, stálo zato a cením si ich nad zlato.“
Nataša: „Dielo, ktoré sa v ateliéroch zrodí, prináša zážitok aj pre hostí ateliérov aj pre samotných hudobníkov, ktorí sa tešia, že dokážu vytvoriť niečo úžasné, každý individuálny cvik totiž zapadne do spoločnej finálnej skladby.“
Slavo: „Uvítal som možnosť ocitnúť sa ako hráč pod vedením našich uznávaných jazzmanov a načerpať niečo z ich skúsenosti a prístupu k hudbe. Taktiež spoznať ďalších hudobníkov a oživiť si svoje každodenné cvičenie hraním vo väčšej formácii spolu s ďalšími dychármi.”
Najnovšie komentáre