Nočné Košice oživí počas Bielej noci stovka umelcov

(korzar.sme.sk; 04/10/2013; sita )

Pôsobivé svetelné diela koncentrovali do jednej línie. Začne sa pri Tabačke-Kulturfabrik a končí v kasárňach na Kukučínovej.

KOŠICE. Rekordných 22-tisíc metrov špeciálne vyrobených nitiek, 30-tisíc papierových skladačiek origami, 500 metrov optických káblov, 3 000 živých kvetov, 4 000 kartónových roliek a 400 lampiónov – to všetko použijú umelci na svoje inštalácie pre multižánrovú Bielu nocNuit Blanche 2013, ktorá sa uskutoční v sobotu od 19:00 v Košiciach.

Pre návštevníkov je v rámci zbierky pre budúcoročnú Bielu noc pripravených 25 000 svietiacich bodiek. To všetko sa v štvorročnej histórii projektu v Košiciach dosiaľ neobjavilo.

Stovka umelcov z desiatich krajín a troch kontinentov pripraví v centre mesta unikátne inštalácie na rekordných 41 stanovištiach.

Dramaturgička a kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková “namixovala” pestrý program zo 16 žánrov výtvarného i hudobného umenia. Nebudú chýbať tvorivé dielne pre deti a po prvýkrát sa návštevníci môžu tešiť okrem vizuálnych diel aj na koncerty.

V Kulturparku poteší priaznivcov ambient house music britská skupina The Orb a tých, ktorí sa budú chcieť zabávať až do rána, polnočná afterparty so 14 dídžejmi.

“Všetky umelecké inštalácie si bude možné pozrieť tak ako doteraz zadarmo. Vstupenky budú iba na hudobné podujatia. Novinkou bude aj silent disko, párty so slúchadlami na ušiach. Ľudia si to budú môcť vyskúšať od 19:00 do 23:00 v Auparku a od polnoci v Kulturparku,” povedala Pacáková. Zdôraznila, že vstupné pôjde na prípravu Bielej noci v roku 2014.

 

Organizátori pripravili verejnú zbierku

Tohtoročnou novinkou bude práve zaangažovanosť verejnosti na tom, aby podujatie tohto formátu v Košiciach zostalo, naďalej prinášalo svetovú umeleckú kvalitu a pritom zostalo bezplatné.

“V spolupráci s organizáciou KošiceTurizmus sme založili občianske združenie Biela noc a pripravili aj verejnú zbierku. Heslom kampane je Bodka pre Bielu noc, pretože za dobrovoľný príspevok dostane každý návštevník svietiacu bodku. Ľudia sa tak stanú patrónmi podujatia a ukážu, že sú ochotní sa za kvalitné umenie postaviť aj takouto formou,” uviedla Pacáková.

Zbierka sa začne počas Bielej noci a svietiace bodky bude možné získať na siedmich infopointoch, vyznačených na sprievodnej mapke, ale aj u dobrovoľníkov, ktorí sa budú pohybovať po trase. Podporiť Bielu noc však bude možné aj na špeciálnom účte až do septembra 2014, pričom verejnosť bude môcť stav konta priebežne sledovať a kontrolovať.

Začnete pri Tabačke a skončíte pri kasárňach

Podľa Pacákovej si pozornosť svojou rozmanitosťou zaslúžia všetky inštalácie, ktoré v záujme návštevníkov koncentrovali do jednej línie. Začína sa pri Tabačke-Kulturfabrik a končí sa v kasárňach na Kukučínovej.

Iba malou odbočkou je Mestský park, kde sa vrátili po ročnej prestávke s vodno-svetelnou inštaláciou s názvom Drops/Kvapky z dielne košického štúdia ShowMedia a Košičana Braňa Bernára.

Medzi stovkou umelcov, ktorí vdýchnu život nočnému mestu, budú šiesti umelci z Francúzska a po prvýkrát tvorcovia z Austrálie a Japonska. Svoje diela predstavia aj tvorcovia z Anglicka, Česka, Talianska, Maďarska, Slovenska a Španielska.

Už po tretíkrát budú návštevníci obdivovať umenie Francúzky Elise Morin, ktorá sa predstaví monumentálnymi inštaláciami nazvanými Golden Age a Ex-Vivo. Sú vytvorené z 22 000 metrov zlatých nitiek, špeciálne utkaných v Lyone.

James Tapscott, mladý Austrálčan, už od minulého týždňa v Kulturparku vytvára svetelnú inštaláciu z optických káblov nazvanú Transference field.

Na svetelnej stene sa bude maľovať vodou

Po prvýkrát bude v Košiciach vystavený aj holografický objekt s názvom Mol japonského umelca Ryoichi Kurokawu, ktorý patrí k špičke súčasného umenia.

3D mapping v inovatívnej forme predstaví v Košiciach Talian Luca Pulvirenti, profesor nových médií zo Sicílie. Svoje dielo nazval Pomníky pamäte a predvedie ho na zadnej fasáde historickej budovy Štátneho divadla.

Ďalším netradičným dielom bude interaktívna svetelná stena od francúzskeho umelca Antonina Fourneau. Návštevníci si na nej môžu vyskúšať interaktívne maľovanie vodou, ktorá spúšťa svetelné body.

Rovnako po prvýkrát sa do tvorby inštalácií pre Bielu noc zapojí aj verejnosť prostredníctvom tzv. participačného diela, ktoré ľudia vytvárajú spolu s umelkyňou Mademoiselle Maurice. Pripravuje inštaláciu, na ktorej stvárnenie potrebuje vyše 30-tisíc papierových skladačiek origami a umiestni ju na stenu Katovho domu pri Miklušovej väznici.

Viac o umelcoch a jednotlivých inštaláciách košickej Bielej noci nájdu záujemcovia tu.

 

sita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>