
Poľský deň nesklamal, dielne opäť ponúkli zaujímavý divadelný priestor
Už prvý deň 6. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy potvrdil, že aj v tomto roku sa milovníci divadelného umenia majú na čo tešiť a že do Košíc prichádzajú výnimočné produkcie zo štyroch krajín – Slovenska, Maďarska, Poľska a Česka.
Výbornú náladu urobili hneď na úvod festivalu herci z Mestského divadla Actores z Rožňavy, ktorý pred Historickou budovou rozohrali nefalšovanú pouličnú šou The Family Bandwagon plnú gagov a hudby a dali poriadne zabrať brániciam divákov, ktorí zaplnili priestor pred Historickou budovou ŠD Košice. Predzvesťou viac ako úspešného poľského dňa festivalu bola vernisáž výstavy divadelnej fotografie popredného poľského fotografa Bartolomieja Sowu. Za účasti primátora mesta Košice Richarda Rašiho a ďalších predstaviteľov spoločenského života festival pokračoval prvou z dvojice poľských inscenácií, ktoré ponúkol program festivalu v prvý deň. Pre mnohých divákov, ktorí prišli do Historickej budovy bolo prekvapením to, že javisko sa zmenilo na arénu, uprostred ktorej rozohrali herci Teatru Śląskego im St. Wyspiańskiego z poľských Katovíc hru Hanocha Levina Jakobi a Leidental. Táto inscenácia bola aj prvým festivalovým návratom. S hercami z Katowíc ju naštudovala je mladá poľská režisérka Joanna Zdrada, ktorá pred necelými troma rokmi režírovala na Malej scéne ŠD sociálnu drámu zo súčasného Ruska Vĺčik.
Po štyroch rokoch sa festival vrátil aj do Divadelných dielní ŠD na Južnej triede v Košiciach. Opäť sa potvrdilo, že tento zaujímavý priestor môže vytvoriť jedinečnú atmosféru. Zaujímavosťou je fakt, že v dielňach sa opäť predstavili divadelníci z poľskej Legnice. Ich hra III Fúrie, ktorá nastavuje ironické zrkadlo minulým aj súčasným bolestiam poľskej spoločnosti, potvrdila povesť, ktorá ju predchádzala. Mladší diváci si prišli na svoje pri živej hudobnej produkcii, ktorá je jej súčasťou, starším zas v mnohom hriechy poľského národa v zrkadle rôznych historických súvislostí pripomenuli hriechy národa slovenského. „Téma je univerzálna asi vo všetkých postkomunistických štátoch, ktorá sa len ťažko vysporiadavajú z minulosťou… . Určite tam bolo veľa podobnosti aj s tým, čo sa dialo a deje u nás… . A vynikajúce boli herecké výkony…,“ pochvaľovali si diváci, ktorí sa neskoro večer rozchádzali do svojich domovom „stráviť“ zážitky prvého festivalového dňa.
Divadelný maratón pokračuje vytrvalým tempom aj dnes. O 17. hodine ho v Technik Café na Hlavnej ulici otvorí ďalšie sprievodné podujatie festivalu, vernisáž výstavy Džubox a večer umenia a dizajnu venovaný pamiatke nedávno zosnulého Jozefa Haščáka v Technik Café na Hlavnej ulici.
Tí, ktorých fascinuje história francúzskeho kráľovského dvora, si prídu na svoje o 18. hodine pred Historickou budovou ŠD. Môžu však aj ostať prekvapení, keď sa dozvedia ako to v skutočnosti bolo s náhrdelníkom Márie Antoinetty, čo sa dialo na večierkoch v Malom Trianone a kto rozpútal veľkú francúzsku revolúciu. Nitrianske divadlo Le Mon v svojej inscenácii Marionetta určite neponúkne tradičný pohľad na toľkokrát spracovanú tému. Predstavenie vtipne opisuje život poslednej francúzskej kráľovnej, ktorú v hre okrem trojice herečiek občas stvárňuje bábka (marionetka) v mixe pouličného divadlo s prvkami muzikálu, rozprávky, bábkoherectva, drámy, krimi, komédie a zabaví celú rodinu.
Historický exkurz bude pokračovať v českých dejinách. O 19,45 rozohrá Moravské divadlo z Olomouca na Hlavnom pódiu pri Immaculate výpravnú monumentálnu ságu z úsvitu českých dejín v podobe rockového eposu o láske a milosrdenstve v známom príbehu o Markéte Lazarovej. Aj táto produkcia prináša jeden návrat. Autorom dramatizácie Vančurovho románu je Michael Tarant, ktorý bol pred niekoľkými mesiacmi za režisérskym stolíkom v košickom divadle pri naštudovaní opery Leoša Janáčka Jej Pastorkyňa. Zaujímavosťou olomouckého predstavenia je, že Tarant sa k nemu vrátil po dvadsiatich rokoch s rovnakým tímom spolupracovníkov, ktorý v roku 1988 v prvýkrát pripravili v brnenskom divadle príbeh Markéty Lazarovej oživený rockovými pesničkami a s veľkým úspechom ho uvádzali nielen v Čechách, ale aj v Poľsku. „Určite to však nie je kópia. Predsa len, v roku 1988 sme v príbehu sledovali trochu iné myšlienky ako dnes,“ povedal pred minuloročnou premiérou o predstavení Tarant.
Druhý festivalový deň uzavrie o 22. hodine vo Festivalovom stane pri Urbanovej veži lahôdka pre milovníkov komorného divadla, ale aj klavírnej hudby v podobe hry talianskeho autora Alessandra Baricao Novecento – Legenda o pianistovi. Do Košíc s ňou prichádza bratislavské Divadlo v podpalubí v podaní bratislavského Divadla v podpalubí. Strhujúci, neobyčajný a krásny príbeh geniálneho klaviristu, ktorý po celý život neopustil palubu zaoceánskej lode, je plný živej hudby podaní Vladislava Šarišského a Kamila Mikulčíka.
DNES NA FESTIVALE:
17:30 |
Džubox |
Technik Café |
18,00 |
Marionetta Divadlo Le Mon, Nitra (SK) |
Pred HB |
19:45 |
Markéta Lazarová Moravské divadlo Olomouc (ČR) |
Festivalové pódium pri Immaculate |
22:00 |
Legenda o pianistovi Divadlo v podpalubí, Bratislava, (SR) |
Festivalový stan pri Urbanovej veži |
Najnovšie komentáre