Poslucháči raňajkovali s vedením Košice 2013
Sobotňajšie raňajky v Kasárňach/Kulturparku si prišli vychutnať ľudia, ktorých zaujímali podrobnejšie správy o EHMK – Košice 2013. Projekt bol podľa odhadov a vyjadrení domácej a zahraničnej verejnosti zvládnutý na výbornú.
Košice 2013 podporovalo i regióny
Najväčším prínosom pre mesto Košice bola rekonštrukcia bývalej plavárne a kasární na centrá kultúry. Veľký ohlas vo svete si získali aj výmenníky na sídliskách, zastrešené projektom SPOTs. Vďaka EHMK – Košice 2013 sa uskutočnili desiatky výmenných pobytov, na ktorých získavali umelci nové cenné skúsenosti.
„Podarilo sa nám podporiť aj regióny a oblasti, ktoré potrebujú pomoc pri rozvíjaní vlastných kultúrnych plánov,“ povedal umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid.
„Za všetky spomeniem spoluprácu s Tatranskou galériou v Poprade pri zriadení stálej expozície Ferdinanda Katonu v Spišskej Starej Vsi. Pri niektorých kľúčových projektoch sa nám podarilo to, že sa do Košíc vybrali za kultúrou tisícky ľudí z iných častí Slovenska. Mnoho návštev sme zaznamenali z rôznych kútov Európy i sveta.“
Centrum kreatívneho priemyslu
Košice 2013 dohromady podporilo a podieľalo sa na tvorbe viac ako 100 festivalov. Počet turistov, ktorí prišli do mesta, sa evidentne zvýšil. Číslo však mohlo byť ešte väčšie, ak by bolo zaistené lepšie letecké spojenie s Košicami a zvyškom Európy. Dlhodobo sa však pracuje i na tom a v poslednom období boli zaznamenané významné úspechy.
„Linka medzi Košicami a Londýnom bude onedlho každodenná, pretože záujem o lety je enormný,“ povedal na raňajkách Ján Jakubov, viceprimátor Košíc.
„Toľko podujatí, ktoré sa v meste udiali a neboli cielené nami, nás veľmi milo prekvapilo. Zaistil nám ich práve titul európskej kultúrnej metropoly.“
Mesto navštívili viacerí novinári nielen z Európy, ale i z Japonska či Kanady, čím urobili prezentáciu Košíc takmer po celom svete. Najviac žurnalistov prichádzalo z Nemecka, Poľska a Maďarska. Slovensko si dnes už nemýlia so Slovinskom.
Projekt chce transformovať mesto z dlhodobého hľadiska. Viackrát sa spomínala premena z industriálnej metropoly na centrum kreatívneho priemyslu. Niekoľkoročná stratégia sa momentálne vyvíja.
„Košice sa dostali do veľkej pozornosti. Plánujeme spolupracovať s ďalšími európskymi kultúrnymi centrami. I my sme dosiaľ pomáhali iným. Každá zahraničná návšteva sa po príchode do mesta pýtala najprv na Lunik IX. Keď odchádzali, hovorili už iba o kultúre,“ dodal na záver riaditeľ Ján Sudzina.
Najnovšie komentáre