PRAVÁ TVÁR JUDAIZMU
(Korzár; 15/2013; 18/01/2013; s.: 5; PR-CL KP130099 ; Zaradenie: Denník košického kraja)
Pôvodná synagóga Dom umenia Košice, opäť ožije židovskou kultúrou. Uskutoční sa tam bezplatná verejná beseda na tému “Pravá tvár judaizmu – Múdrosti a rituály preverené tisícročiami.” Podujatie určené zástupcom všetkých kultúr a náboženstiev, je vlastným príspevkom organizátorov k EHMK 2013.
KOŠICE. Metropola východu Slovenska je známa ako multikulturálne mesto tolerancie. Aj to je dôvod, prečo sa Košice tento rok pýšia titulom Európske hlavné mesto kultúry. Jednou z kultúr, ktoré tu už stáročia majú svoje miesto, je kultúra židovská. Práve tú sa rozhodli verejnosti priblížiť organizátori bezplatnej verejnej besedy na tému judaizmus. Beseda sa koná v utorok dňa 22.1.2012 o 17:00 hod., v bývalej synagóge – Dome umenia.
Poznaním k porozumeniu
“Židovská kultúra má zvláštne postavenie. Mnohí ju vnímajú s odstupom. Mnohí sú na jej prejavy citlivejší, ako na prejavy iných kultúr či náboženstiev. Mnohí ju hodnotia, aj keď ju nepoznajú. Vzniká tak priestor na predsudky, mystifikáciu a netoleranciu. Túto nepriazeň, spôsobenú zväčša neznalosťou, chceme pomôcť odstrániť a prispieť tak k porozumeniu medzi nami,” povedal na margo poslania podujatia MUDr. Tomáš Teššer, prezident B`nai B`rith Concordia. Práve toto občianske združenie, spoločne so Židovskou náboženskou obcou Košice a pražským vydavateľstvom P3K, podujatie organizuje.
Inšpirácia aj z východu Slovenska
Inšpiráciou na organizovanie besedy sa pre nich stala kniha Praktický judaizmus, práve vydaná v Českej republike vydavateľstvom P3K. Autorom knihy je svetoznáma osobnosť, vrchný Tel Avivský rabín, bývalý vrchný rabín Izraela – Rav Jisra` el Me`ir Lau. Jeho životný príbeh je jeden z najznámejších v Izraeli a je spojený s východným Slovenskom. “Me`ir Lau je synom rabína Moseho Chaima Laua, ktorý bol niekoľko rokov rabínom v synagóge v Prešove. Tam strávil časť života aj Me`ir Lau,” vysvetlil MUDr. Teššer.
Verejnosť v debate s odborníkmi
Spomínaná prešovská synagóga je dnes v správe Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea, ktorého riaditeľom je jeden z hlavných hostí besedy – profesor Pavol Mešťan – slovenský historik a judaista. Knihu Praktický judaizmus preložil do češtiny druhý hlavný hosť besedy – doktor Jiří Blažek – český judaista, prekladateľ viacerých významných judaistických publikácií. MUDr. Teššer informoval, že organizátori pre účastníkov pripravili nie len zvýhodnený predaj tejto knihy, ale i autogramiádu jej prekladateľa.
Múdrosti, košický kontext aj kosher ochutnávky
Podľa slov organizátora, práve na pozadí knihy vysvetlia besedujúci odborníci účastníkom v čom spočíva židovská kultúra, čo je podstatou judaizmu, aká je jeho história a súčasnosť, čo dalo židovstvo dnešnému svetu, aké sú židovské múdrosti i rituály a mnoho ďalších súvisiacich tém. Zároveň budú odpovedať na otázky účastníkov. Ich výklad judaizmu dá do košického kontextu znalec lokálnej židovskej histórie Milan Kolcun. Besedu povedie riaditeľ pražského vydavateľstva P3K Petr Karas. Organizátori besedu doplnia aj o kosher ochutnávky a zaujímavé ukážky židovských rituálov.
Koľko kultúr poznáš, toľkokrát si človekom
“Uvedomujeme si, že väčšine Košičanov nie je téma judaizmu vlastná. Nie je naším cieľom presadzovať židovskú kultúru voči ostatným. Chceme pootvoriť dvere, ktoré boli v našich podmienkach dlhší čas zavreté. Dať verejnosti možnosť spoznať to, čo je najcennejšie pre jeden z najstarších a najhúževnatejších národov na svete,” povedal MUDr. Teššer a vyslovil presvedčenie, že občania Európskeho hlavného mesta kultúry túto jedinečnú možnosť využijú.
Dom umenia opäť ožije židovstvom
To, že sa beseda uskutoční v koncertnej sále Domu umenia, nie je náhoda. Organizátori zámerne zvolili k téme judaizmus toto miesto konania, keďže práve koncertná sála, dnes slúžiaca Štátnej filharmónii Košice, je pôvodným priestorom židovskej synagógy. “Neologická synagóga dnes slúži kultúrnemu účelu. Sme preto radi, že môže opäť poslúžiť aj kultúre židovskej. Tento priestor nám zároveň umožňuje demonštrovať účastníkom priamo na mieste besedy prvky židovskej kultúry,” vysvetlil MUDr. Tomáš Teššer. Túto synagógu si dali židia postaviť v roku 1927. Po tom ako v pohnutých päťdesiatych rokoch minulého storočia prešla do rúk štátu, bola prispôsobená pre účely Domu umenia.
Najnovšie komentáre