PRE STODOLY NA BLOKU už ľudia volali aj políciu

(Korzár; 227/2013; 30/09/2013; s.: 4; JAROSLAV VRÁBEĽ ; Zaradenie: Denník košického kraja)

RODIČIA TO CHCELI DŽADOŇOVI VYTĹCŤ Z HLAVY

 

Obyvatelia bloku sa rozhodli riskovať, sú hrdinovia, tvrdí autor dreveníc na streche vežiaka.

 

KOŠICE. Minimálne stredoeurópskym unikátom sú podľa umelca Tomáša Džadoňa jeho drevenice na paneláku na Lidickom námestí 1. Vidno ich už z diaľky, zo sídliska, aj z mosta na Furču, Palackého, vlaku, tvrdili účastníci sobotňajšieho slávnostného odhalenia Pamätníka ľudovej architektúry. Ten sa svojou originalitou, ale aj kontroverznosťou môže stať jedným zo symbolov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Tri zrubové domčeky, ktoré vážia 40 ton, vykladal 70-metrový žeriav na 35-metrový 13-poschodový blok v piatok 12 hodín. Na projekt dalo ministerstvo kultúry 38-tisíc eur.

 

Otec: Nedal si povedať

 

“Keď syn v roku 2006 dostal ten nápad, chceli sme mu to vytĺcť z hlavy, že je to hlúposť, že sa to nepodarí, ale nedal si povedať,” prezradil otec autora Štefan Džadoň z Popradu. Na odhalenie prišiel i s manželkou Magdalénou, ktorá mala slzy na krajíčku: “Je to krásne, ale také niečo si zobrať do hlavy, neviem, skade to nabral. Vravela som mu – radšej zober 4 obrazy pod pazuchu a zarobíš viac, ako také dačo obrovské. No ja mu fandím.” Dodala, že syn sa týmto dielom lúči so sídliskovou etapou tvorby a dúfajú, že konečne už začne robiť niečo “normálne a seriózne”. Jedným z jeho diel boli aj “pamätníky” rodičov, ktorí mu (každý sám) vysadli na plecia, takže Džadoň bol vlastne podstavcom a oni sochou…

 

Vymaľuje rodný panelák

 

Tomáš zakončil sobotňajší príhovor odobierkou, za zvuku cigánskych huslí zanôtil: “Zbohom ostávajte, hej, totalitné prahy, čo vás prekráčali moje biele trampky…” Vraví, že ešte aj najbližšie ho čaká vežiakové dielo: “Môj rodný panelák v Poprade idú zatepľovať a ako výtvarník chcem vymyslieť farebné riešenie zateplenia – nejaký obraz, veľkú maľbu na blok. Uvidím, či presvedčím ľudí, aby dali súhlas.”

 

Kto dal súhlas, je hrdina

 

V Košiciach pri odhalení čítal mená 36 zo 48 vlastníkov, ktorých súhlas umožnil dať drevenice na blok: “Rozhodli sa riskovať, sú hrdinovia.” Statik podpísal, že strecha to vydrží. Projekt vymyslel pre Poprad, ale prijal ponuku z Košíc, ktoré sa stali EHMK. Vytypoval si Jazero, KVP, Terasu, Staré Mesto a Furču (Zupkova), ale nikde nezískal súhlas vlastníkov. Potom sa mu ozval zástupca spoločenstva z Lidického 1 Bohuslav Štolfa, že nápad samu páči. So stavbou na streche vraj súhlasili aj všetci vlastníci bytov na najvyššom, 13. poschodí.

 

Na žeriav zavolali políciu

 

Či drevenice ostanú na paneláku len dohodnuté 2 roky alebo navždy, ako si želá Džadoň, sa podľa Štolfu rozhodnú aj podľa toho, či bude strecha v poriadku, napríklad nebude zatekať. Dielo má aj kritikov, dokonca ktosi z obyvateľov lokality volal v piatok políciu, že žeriav dvíhajúci drevenice blokuje parkovisko. Džadoň vraví, že ukázal povolenie a pokutu nedostal. V sobotu večer po slávnostnom odhalení boli stodoly aj výnimočne jednorazovo nasvietené.

 

JAROSLAV VRÁBEĽ

 

Pamätník vidno z diaľky Vežiak je podstavcom, stodola sochou. FOTO: VEJA

 

Tomáš Džadoň Ukazuje kontrast tradičnej drevenice a paneláka ako “novej drevenice”. F

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>