Prichádzajú ďalšie svetové skladateľské legendy
Hviezdami 4. ročníka medzinárodného festivalu klasickej hudby Quasars Ensemble & Košice, ktorý sa uskutoční v dňoch 18. – 22. októbra, budú dvaja poprední svetoví umelci strednej generácie – v súčasnosti najvýznamnejší žijúci japonský skladateľ, rodák z Hirošimy Toshio Hosokawa a švajčiarsky skladateľ, celosvetovo vyhľadávaný pedagóg kompozície Michael Jarrell.
Kto chce znovu zažiť stretnutie so živými skladateľskými legendami, aké k nám nechodili celé desaťročia, má teda opäť jedinečnú a neopakovateľnú príležitosť. V krátkom čase prichádzajú do Košíc ďalší fantastickí skladatelia a mesto Košice sa opäť premení na Mekku súčasnej klasickej hudby.
T. Hosokawa ponúkne príchuť Japonska
V tvorbe Toshia Hosokawu sa spája svet európskej hudobnej avantgardy s exotickými vplyvmi japonskej kultúry, najmä statickej techniky gagaku. Po príchode do Európy študoval v Berlíne najskôr u legendárneho kórejskeho skladateľa Isanga Yuna, aby avantgardné smerovanie dotvoril na vtedy najchýrnejšej škole kompozície vo Freiburgu u Klausa Hubera.
Fascinácia prírodou a jej živlami sa vinie cyklami skladieb ako Lanscape I – VI, Voice from the Ocean, Wind from the Ocean, Circulating Ocean. Japonský patriotizmus zosobňuje tak monumentálne Voiceless Voice in Hiroshima pre rozprávačov, sóla, zbor, elektroniku a orchester, ako aj skromná a pokorná meditácia Threnody obetiam zemetrasenia v Tohoku pre sólovú violu.
Ako nadšený propagátor japonského umenia sa vo svojej tvorbe, ktorú reprezentuje viac než 160 diel, vo zvýšenej miere venuje tradičným japonským nástrojom ako shô, shômyô, koto, shakuhachi, často v kombinácii s tradičnými európskymi nástrojmi.
Je umeleckým riaditeľom medzinárodného hudobného festivalu Takefu vo Fukui, na ktorom okrem iného osobne dirigoval aj premiéru skladby Kamea slovenskej skladateľky, rodáčky z Prešova, Jany Kmiťovej, v súčasnosti pôsobiacej vo Viedni.
Jej dielo komplexnejšie dotvára profil Toshia Hosokawu v rámci úvodného večera festivalu Quasars Ensemble & Košice, pretože je nielen výnimočným skladateľom súčasnosti, ale zároveň vzácnym umelcom – človekom, ktorý v rámci rôznych projektov dlhodobo podporuje mladú skladateľskú generáciu.
Okrem toho je držiteľom množstva významných ocenení a prominentným hosťom najprestíznejších hudobných festivalov sveta. Bol taktiež docentom na legendárnych Prázdninových letných kurzoch v Darmstadte. Vďaka jeho osobnosti sa dostáva japonskému hudobnému umeniu osobitej pozornosti.
M. Jarrell – majster inštrumentácie
Ženevský rodák Michael Jarrell je rovnako ako Toshio Hosokawa odchovancom kompozičnej školy Klausa Hubera a obaja sú stálymi porotcami najprestížnejšej skladateľskej súťaže na svete Queen Elisabeth Competition.
Jarrell si medzinárodné renomé získal cyklom skladieb s názvom Assonance pre rozličné nástrojové kombinácie. Odvtedy komponuje výlučne na objednávky takých interprétov ako Emmanuel Pahud, Heinz Holliger, François Leleux, Claude Helffer, Paul Meyer, Thomas Demenga, Ernesto Mollinari, Teodoro Anzelotti, Marino Formenti, Pierre-Laurent Aimard, Peter Eötvös, Pierre Boulez v spolupráci s najvýznamnejšími komornými súbormi a orchestrami na svete.
Je skladateľom dialógu medzi sólovým nástrojom a sprevádzajúcim médiom. Jeho hudba je sprostredkovateľom medzi zvukom, tónom, akordom či figúrou a ich echom. Všetko vychádza z najhlbšieho vnútra, pretavené do zložitej, avšak brilantne prehľadnej hudobnej štruktúry. Prelína sa svet duchovna a mystiky s priamočiarou dynamickou energiou.
Jarrell je majstrom inštrumentácie a chýrnym znalcom nástrojov, z ktorých dokáže vydolovať maximálny potenciál. Vďaka tomu sú jeho diela interpretačne mimoriadne náročné, ale zároveň aj neobyčajne sugestívne.
Je autorom tak opery Galilei, rozsiahlej scénickej kompozície Cassandra, ako aj množstva koncertantnej aj ansámbovej hudby, ktorá je stálym repertoárom svetových orchestrov a komorných súborov.
Ako profesor kompozície vyučuje Michael Jarrell na hudobných univerzitách vo Viedni a v Ženeve. Z jeho kompozičnej triedy vzišli aj dvaja skladatelia, pochádzajúci z východného Slovenska – Jana Kmiťová a Ivan Buffa.
Toshio Hosokawa a Michael Jarrell poctia Košice nielen svojou návštevou. Aktívne sa zúčastnia nácviku svojich skladieb, takže ich predvedenia bude možné považovať za autentické.
Vzácne a pútavé budú aj rohovory s obidvoma výmimočnými skladateľmi na začiatku koncertu, takže Košice môžu vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 zažiť ďalší neopakovateľný hudobný zážitok.
Skladateľské portréty a sólové recitály
Festival klasickej hudby Quasars Ensemble & Košice prinesie opäť aktuálnu dramaturgiu v hlavnej interpretačnej réžii rezidenčného súboru Kasárni/Kulturparku Quasars Ensemble.
Koncept 4. ročníka sa nesie v znamení skladateľských portrétov a sólových recitálov. Sedem koncertov okrem už spomínanej vzácnej skladateľskej dvojice dramaturgicky predstaví aj ďalšie významné osobnosti súčasnej hudby ako Luciano Berio, Bruno Mantovani alebo Johannes Maria Staud. Tvorbu košických skladateľov na festivale zastupujú Norbert Bodnár či Ivan Buffa. Podujatie si pripomenie aj nedožité 80. narodeniny barda slovenskej hudobnej avantgardy Jozefa Malovca.
Špičkovú interpretáciu dotvoria hosťujúci sólisti Eva Šušková, v Budapešti žijúci rumunský klarinetista a vyhľadávaný interprét súčasnej hudby Horia Dumitrache. Akordeonista Peter Katina uvedie kompletné akordeónové dielo ikony košickej kompozičnej školy Jozefa Podprockého.
Maďarské sláčikové zoskupenie Krulik Quartet uvedie prvý geniálny kvartetový kus Bélu Bartóka v kombinácii s Hudbou pre štyri sláčikové nástroje slovenského skladateľa Ota Ferenczyho, ktorý bol ešte v roku 1948 za toto dielo v Budapešti odmenený Bartókovou cenou. Duo z Nemecka Bianca Breitfeld (violončelo) a Stefanie Schumacher (akordeón) prinesie fantastický svet argentínskeho tanga v kombinácii s prvkami súčasnej experimentálnej hudby z pera slovenskej skladateľky, žijúcej v nemeckom Bambergu Viery Janárčekovej.
Festival klasickej hudby Quasars Quasars Ensemble & Košice sa koná s finančnou podporou Košice 2013, nadácie EU Japan Fest, Pro Helvetia, Ministerstva kultúry SR a Mesta Košice.
Najnovšie komentáre