Otvárací koncert 58. Košickej hudobnej jari
Dátum a čas:
Štvrtok - 11. 04. 2013 - 19:00
Miesto konania:
Štátna filharmónia Košice, Dom umenia
Košickú hudobnú jar otvorí výnimočná huslistka Julia Fischer. Košické publikum ju mohlo zažiť ako pôvabné dievčatko, ktoré z pódia zásadne nechodilo po schodoch, ale skákalo z neho so vzácnymi husľami v rukách.
Dnes je Julia Fischer jedna z najväčších husľových hviezd súčasnosti. Po matke Košičanka už ako 19- ročná dobyla muzikantskú mekku, newyorskú Carnegie Hall.
Prvý husľový koncert s orchestrom odohrala ako 8-ročná, ako 11-ročná vyhrala súťaž Yehudi Menuhina, ako 23-ročná sa stala najmladšou profesorkou v Nemecku. A hoci o kariére nikdy nesnívala, pre nemecký týždenník Die Zeit povedala, že dušu muzikantky má, odkedy si pamätá.
„Bola to pre mňa samozrejmosť. Môj brat bol matematik ako môj otec a ja hudobníčka ako moja mamička. Pamätám si – mala som 8 rokov a už nejaké koncertné skúsenosti. Sedeli sme v aute na ceste do Čiech, počúvali sme Mozarta, Beethovena, Dvořáka, alebo Brahmsa – štyri cédečka, ktoré sme mali vždy so sebou. A odrazu mi napadlo: ´Prečo to vlastne robím? Prečo počúvame, prečo robíme muziku?´ Bola to prvá otázka v živote, ktorú som nepoložila nahlas. Cítila som, že ju musím zodpovedať sama pre seba,“ uviedla pre Die Zeit Julia, o ktorej koncertný majster Karol Petróczi hovorí:
„Už ako dojemné dieťa niesla mimoriadne znaky senzibility. Dokázala hrať predovšetkým melodické časti s nenapodobiteľným, ako sa ukázalo, jej vlastným pôvabom. Ani v útlom veku nikto nerozoberal jej technickú zdatnosť – tá sa považovala za samozrejmosť. Julia ohurovala ohromnou výpoveďou už v čase, keď mala nárok robiť len ekvilibristiku po hmatníku.“
V jej podaní zaznie jeden z najpopulárnejších husľových koncertov, Čajkovského Koncert pre husle a orchester D dur. „Nie je náhoda, že tak ako Brahms, či Beethoven, aj Čajkovskij ho napísal v žiarivom D dure. V tejto tónine sa zvlášť uplatní jas Stradivariek, či iných špičkových talianskych nástrojov,“ vraví dramaturgička Štátnej filharmónie Košice, Mária Kornucíková.
Okrem toho si návštevníci počas otváracieho večera vypočujú Respighiho Rímske pínie a Rímske fontány. „Respighi je skladateľ, ktorého hudba je prežiarená slnkom. Trilógia, z ktorej u nás zaznejú Rímske pínie a fontány, je hudba priam eruptívna. Autor je majstrom inštrumentácie a obrovský aparát využíva k tomu, aby sa jeho hudobná paleta vyrovnala tým najväčším impresionistom.“
Podujatie organizuje ŠFK v rámci Košickej hudobnej jari.
Najnovšie komentáre