Quasars Ensemble vás hudbou prenesú do Prahy i Viedne

1526603_595586613828748_1999066276_nViedenská secesia v Bratislave, slovenský džez v Prahe, poľský neoklasicizmus v Paríži – to sú hlavné témy koncertu komorného zoskupenia Quasars Ensemble, ktoré založil v roku 2008 hudobný skladateľ Ivan Buffa. Vo februári predstavia v Kasárňach/Kulturparku diela významných komponistov 20. storočia – slovenských hudobných skladateľov Alexandra Albrechta a Alexandra Moyzesa, ako aj poľského hudobného skladateľa Aleksandra Tansmana. 

Prítomnosť dvoch významných skladateľských osobností – Alexandra Albrechta a Alexandra Moyzesa, rozhodujúcou mierou kreovala hudobný život na Slovensku, a to počas trvania takmer celého 20. storočia.

V rámci slovenských hudobných dejín sú obaja umelci držiteľmi niekoľkých dôležitých skladateľských primátov: Alexander Albrecht bol autorom prvej modernej skladby (Sonatína pre 11 nástrojov z roku 1925), ale aj prvého novodobého Klavírneho kvinteta (1913); Alexander Moyzes zasa vytvoril prvú rozsiahlejšiu viacčasťovú symfóniu (Symfónia č. 1 D – dur z rokov 1928-1929), ako aj prvú skladbu v duchu estetiky “Novej vecnosti” s prvkami džezu (Vest – pocket suita z roku 1928). Okrem toho obaja stáli pri profesionalizácii hudobných inštitúcií na Slovensku, nehovoriac o ich nezastupiteľnom pedagogickom poslaní.

Program koncertu mapuje ich dôležité prelomové diela, vznikajúce počas priaznivého obdobia Viedenskej secesie, resp. pod vplyvom prvorepublikovej, “džezovo” orientovanej Prahy.

Podobné momenty prenikajú aj poľskou kultúrou, a to prostredníctvom provokatívne ladeného Septeta (1918 – 1928) z pera Aleksandra Tansmana (venované Albrechtovmu slávnemu priateľovi Bélovi Bartókovi), ktorý v Paríži zažíva porovnateľné kreatívne momenty, ako Alexander Moyzes počas štúdií v Prahe. Tansman napokon spoločne s českým rodákom Bohuslavom Martinů, ako aj s ďalšími neoklasicisticky orientovanými autormi z Maďarska (Tibor Harsányi), Rumunska (Marcel Mihalovici) a Ruska (Alexander Tcherepnin) v Paríži zakladá skladateľskú skupinu s názvom “École de Paris”.

Albrecht s Moyzesom na druhej strane v Bratislave vytvárajú zaujímavú kontinuitu v oblasti talentu a odvahy, rozhľadenosti a profesionality, oddanosti kultúre so zmyslom pre aktuálnosť, úcty k tradícii v kombinácii so vzdorom, či následnou rezignáciou, vedúcou napokon v určitom zmysle slova až k seba zničujúcej osobnej tragédii. V slovenskej kultúre predstavujú symbol nenahraditeľnej hodnoty.

Koncerty: :
3. 2. o 19.00 hod. Košice, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

4. 2. o 19.00 hod. Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>