Rozpačité hlavné mesto európskej kultúry
(Slovenské Národné Noviny; 05/2013; 09/02/2013; s.: 9; Maroš M. BANČEJ ; Zaradenie: KULTÚRA)
Košice odštartovali najväčší kultúrny projekt v dejinách Slovenska
Maroš M. BANČEJ – Foto: archív
Keď v roku 2008 zvíťazili Košice v medzinárodnom projekte Hlavné mesto európskej kultúry s projektom Interface 2013, zdvihla sa v metropole východného Slovenska vlna nadšenia. Nečudo, veď celoročný maratón podujatí s celkovým rozpočtom vyše 60 miliónov eur bol jednoznačne najväčšia kultúrna udalosť od vzniku samostatného Slovenska. Po materiálnej stránke určite.
Slávnostný začiatok Košice EHMK 2013 bol 19. januára. Zazneli hlasy oslavné i spochybňujúce. Primátor Košíc R. Raši pre SNN jednoznačne tento celoročný status mesta ocenil. Krátky rozhovor s ním publikujeme na prvej strane tohto vydania. Napriek tomu celkový pocit z tejto šance na zviditeľnenie našej krajiny napokon zostal rozpačitý. Milovníci kultúry teda čakajú, či sa organizátori rozhýbu a Košice sa dôstojne postavia po boku francúzskeho mesta Marseille, ktoré je v roku 2013 kultúrnym “dvojčaťom” druhého najväčšieho slovenského mesta.
- ŠANCA AJ ZODPOVEDNOSŤ
Prvé varovné signály sa objavili v máji 2011, keď vedenie neziskovej organizácie Košice 2013 odvolalo z funkcie umeleckej riaditeľky celého projektu kunsthistoričku Zoru Jaurovú a do funkcie vymenovalo Vladimíra Beskida. Oficiálne preto, že nezvládala prípravu a jej predstavy o programe sa rozchádzali s vedením štábu organizátorov. Neoficiálne sa šepkalo o tom, že Bratislavčanka Jaurová so svojím príklonom k alternatívnemu umeniu jednoducho Košičanom prekážala. Ostatne, hlavné mesto východu je známe svojím lokálpatriotizmom a za čias bývalej Československej republiky sa trúsili vtipy o tom, ako tamojší ľudia nemajú veľmi v láske krásavicu na Dunaji a oveľa radšej sa pritúlia k Prahe. Keď utíchli mediálne prestrelky medzi novým a bývalým vedením, pustili sa organizátori do práce. Voľajako im to však nešlo. Viazla informovanosť i tendre na kľúčové investičné projekty. Nečudo, veď 60 miliónov eur zo štrukturálnych fondov EÚ je viac než lákavé sústo, a tak sa čulo lobovalo a samozrejme intrigovalo, len nie stavalo. Šanca cez Košice zviditeľniť špičkové kultúrne telesá i jednotlivcov z celého Slovenska začala strácať na žiarivých farbách. Nejde tu len o “namyslenú” Bratislavu. Veď aj Žilina, Martin, Nitra, Banská Bystrica či Poprad a ďalšie mestá určite majú na poli umenia čo ponúknuť.
- ATRAKCIA LUNÍK IX
Po informačnej diéte sa ľudia hladní po kultúre konečne dočkali informácie o programe oficiálneho štartu podujatia Košice EHMK 2013. Pobavenie, rozpaky, ale aj šok vyvolala informácia, že jedným z vystupujúcich umelcov bude speváčka Anna Gaja. Nejde ani tak o to, že je manželkou starostu košickej mestskej časti Sever a zároveň člena dozornej rady projektu Mariána Gaju. V hre je skôr fakt, že na slovenskej hudobnej scéne patrí do sivého priemeru stredného prúdu populárnej hudby a v podstate je to neznáma speváčka z podnikových večierkov. Riaditeľ projektu Ján Sudzina sa po búrlivých negatívnych a najmä posmešných reakciách v médiách, vrátane internetu, vyjadril, že to bola stratégia organizátorov. Chceli vraj takzvanou negatívnou reklamou spopularizovať otvárací galakoncert… Korunu všetkému nasadili nemeckí novinári, ktorí síce na otvárací ceremoniál prišli, ale zo všetkého najviac ich zaujímalo preslávené rómske sídlisko Luník IX. Usporiadatelia zareagovali podráždene, ale čo mohli namiesto odpadkami zavaleného geta európskym médiám ponúknuť, keď kľúčové stavby Kasárne –Kulturpark a Hala umenia –Kunsthalle z bývalej krytej plavárne ešte nie sú dokončené. A kuvičie hlasy hovoria o tom, že do konca roku 2013 ani nebudú…
- KATEDRÁLA ZHASLA
Napokon sa 19. januára otvárací galaprogram Košice EHMK 2013 uskutočnil. Dokonca si na ňom Anna Gaja zaspievala, aj keď asi päťdesiatka aktivistov sa demonštratívne obrátila k pódiu chrbtami a prítomným fotografom ukázali transparent s nápisom: Sledujeme politicky korektný kultúrny program. Okolo dvadsaťtisíc ľudí v centre Košíc potešil veľkolepý ohňostroj a následne pôsobivé nočné osvetlenie košickej dominanty – Dómu sv. Alžbety. Hlavné eso otváracej slávnosti, britská skupina Jamiroquai, aj keď je podľa znalcov za zenitom, tak isto prilákala tisícky vďačných divákov. Čo však bolo nepochopiteľné, bola neprítomnosť verejnoprávnej RTVS na takomto významnom podujatí. Zdá sa, že problémy s komunikáciou zo strany usporiadateľov majú chronický charakter. Medzitým médiami prebehla správa, že gotická dominanta Košíc, Dóm sv. Alžbety, sa zasa ponorila do tmy. Dôvodom sú nevyhovujúca a opotrebovaná elektroinštalácia. Myslel vôbec niekto aj na túto technickú “maličkosť “?
Najnovšie komentáre