Spišský Jeruzalem ožije duchovným a kultúrnym programom
(korzar.sme.sk; 14/05/2013; sita ; Zaradenie: Spravodajstvo – spisskanovaves)
Mím Milan Sládek uvedie unikátne pantomimické predstavenie Krížová cesta, chýbať nebudú slávnostné omše, koncerty i výstavy.
KOŠICE/SPIŠSKÉ PODHRADIE. Spišský Jeruzalem je jedným z 13 kľúčových podujatí dlhodobého programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná, ktoré v roku 2013 pripravuje Košický samosprávny kraj (KSK) a jeho partneri na rôznych miestach regiónu.
Ako dnes na tlačovej besede uviedla Ľubica Dojčárová z odboru kultúry a cestovného ruchu KSK, od 16. do 19. mája bude v Spišskej Kapitule a jej blízkom okolí množstvo podujatí, ktoré pripomenú miesto a udalosti viažuce sa k posledným dňom Spasiteľa pred ukrižovaním.
Počas štyroch dní sa chystá bohatý program
V bohatom programe budú účinkovať kolektívy i jednotlivci, umelci rôznych žánrov, ale aj amatéri a samotní návštevníci.
“Program Spišský Jeruzalem 2013 je postavený ako duchovno-kultúrny program, predstavíme v ňom diela umelcov rôznych žánrov. Počas štyroch dní sa v Spišskom Podhradí, v Spišskej Kapitule, na Pažici uskutočnia podujatia s náboženskou tematikou Veľkonočného trojdnia v podobe kultúrneho projektu. V dielach umelcov budú rezonovať všeľudské problémy – zrada, bolesť, radosť, oslávenie. Pozvaní sú aj odborníci – historici, krajinári, aby priblížili genius loci tohto nádherného miesta. V programe bude meditácia, živá krížová cesta, spev, hudba, divadlo, film, výstavy, interaktívne podujatia, tvorivé dielne ,” hovorí Dojčárová.
V bohatom štvordňovom programe uvedie svoje jedinečné predstavenie Krížová cesta svetoznámy mím Milan Sládek, Štátna filharmónia Košice ponúkne Dvořákove Biblické piesne.
V podaní Poddukelského umeleckého ľudového súboru Prešov uvidia diváci predstavenie Kolíska a kríž, v záverečnom ekumenickom koncerte TE DEUM vystúpia spevácke zbory bohoslovcov.
Každý deň budú pripravené terénne exkurzie, prehliadka národných prírodných a kultúrnych pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO, travertínových kôp v okolí Spišského Podhradia.
Záujemcov má osloviť odborný výklad Vladimíra Olejníka Spišský Jeruzalem – unikát, či Živá krížová cesta v réžii Petra Gombitu pred katedrálou Sv. Martina i priamo na Pažici a Sivej brade.
Množstvo výstav výtvarných diel doplnia tvorivé dielne pre deti i dospelých a koncerty.
“Veríme, že na Spiši vznikne tradícia, ktorá podporí myšlienku smerovania tohto priestoru k celoročne podporovanej a rozvíjanej náboženskej turistike. Tento segment cestovného ruchu má vo svete rastúci trend a aj u nás má veľa priaznivcov, veď vychádza z tradícií pútí na miesta spojené s duchovnom. Myšlienka Spišského Jeruzalema sa vyvíja komplexne,” hovorí vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Kovácsová.
Doložila, že príbeh, miesto i akcia idú ruka v ruke a na spolupráci pri napĺňaní myšlienky sa vzácne podieľa viacero subjektov – Košický a Prešovský samosprávny kraj a ich kultúrne inštitúcie, mesto Spišské Podhradie, Spišské biskupstvo a ďalšie subjekty.
Urbanisticko- architektonická štúdia Spišského Jeruzalema dala základ celému projektu. Bude na všetkých miestnych aktéroch, ako dokážu myšlienku živiť a rozvíjať ďalej na prospech celého regiónu.
Medzi železničnou stanicou Spišské Vlachy a Spišským Podhradím bude v sobotu a nedeľu 18. a 19. mája fungovať autobusová doprava od vybraných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.
Klub historických koľajových vozidiel pri Rušňovom depe Haniska pri Košiciach pozýva aj na historickú jazdu motorovým rušňom Magda M 131.112 5 v nedeľu 19. mája.
Potenciál náboženskej turistiky
V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica skúmali v roku 2002 odborníci zo Slovenskej agentúry životného prostredia krajinný ráz regiónu.
Objavili pri tom unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Objav potvrdili historici a archeológovia – kaplnky a ďalšie stavby tvoria symbolický Jeruzalem, takmer v mierke jedna k jednej.
Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme pre vojnu s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu.
O jej výstavbu sa zaslúžili jezuiti, ktorí svoj zámer vybudovať kópiu Calvario Jerusalem realizovali pravdepodobne v rokoch 1666 – 1675. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.
KSK sa v rámci programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná, ktorý je súčasťou projektu EHMK Košice 2013, rozhodol tento unikátny priestor oživiť.
Keďže územie historického Spiša dnes leží v dvoch krajoch, spolupráca susedných regionálnych samospráv bola nevyhnutná.
“Chceme využiť regionálnu zaujímavosť na rozvoj spoločného kultúrneho dedičstva, vybudovať trvalé kultúrne aktivity a pomôcť tak tunajšiemu turizmu, ktorý je na Spiši významným odvetvím hospodárstva,” povedal predseda KSK Zdenko Trebuľa .
Cieľom projektu je oživiť historickú Gotickú cestu a podporiť rozvoj cestovného ruchu a súvisiacich aktivít.
Pažica je výnimočná polohou. Je blízko Spišského hradu, v susedstve travertínového územia európskeho významu, na spišsko-gemerskej vetve Gotickej cesty.
Má potenciál stať sa vyhľadávaným bodom na mape náboženskej turistiky, ktorá sa rýchlo rozvíja.
Presný program nájdu záujemcovia na portáli www.vucke.sk a na www.terraincognita.sk.
Najnovšie komentáre