Stradivarky Julli Fischer zahrajú na strunu publika

Zázračné dieťa Julli  Fischer už dávno nie je dieťaťom, ale zázračnou huslistkou a dámou, ktorá so svojimi Stradivarkami  očaruje publikum na celom svete. Vypredané hľadiská koncertných sál zostávajú po jej vystúpeniach v nemom úžase a nadšení, čo vyznávači dobrej hudby prejavujú nekončiacimi sa ováciami.  Vysokú latku nasadí aj pre 58. sezónu Košickej hudobnej jari,  ktorá  odštartuje vo štvrtok otváracím koncertom.  Prestížny hudobný festival, ktorý organizuje Štátna filharmónia Košice,  ponúkne hudobnej verejnosti ešte ďalšie lahôdky. Štvrtkový večer v Dome umenia však bude patriť Julli.

photo credits: www.julia-wesely.comMetropola východu privíta túto zvlášť vzácnu návštevu s otvorenou náručou nielen kvôli jej nezvyčajnému hudobnému prejavu a neskutočnému zážitku, ale aj preto, že takéto svetové hviezdy, ako je ona, sa rodia aj na Slovensku.  Košice sú tým mestom, kde má virtuózna huslistka a klaviristka svoje korene, hoci len na polovicu. Jej matka Viera Krenková-Fischerová je známa hudobníčka, po ktorej dcéra talent nepochybne zdedila a predviesť ho bude môcť opäť na pódiu, na ktorom už ako dieťa koncertovala a publikum si ju môže pamätať ako pôvabné dievčatko. Nezabudnuteľná je nielen majstrovským ovládaním svojho nástroja, muzikálnosťou sebe vlastnou a fantastickou hrou, ktorá vyrážala dych aj skvelým majstrom hudby, ale aj tým, že s drahými husľami odchádzala z pódia ako neposedné dieťa nie po schodoch, ale zoskokom,  zvierajúc vzácne husle v útlych rúčkach.

Husľová hviezda už ako šesťročná vyhrala husľovú i klavírnu súťaž v Mníchove a bola prijatá na Konzervatórium v Ausburgu , svoj prvý koncert s orchestrom absolvovala ako osemročná, o tri roky neskôr vyhrala súťaž Yehudi Menuhina v Anglicku. Ako 19-ročná dobyla muzikantskú mekku, newyorskú Carnegie Hall. Stala sa najmladšou profesorkou v Nemecku ako 23-ročná. S dušou muzikantky sa podľa jej vyjadrenia narodila.

Koncertný majster Karol Petróczi o nej hovorí, že už ako dieťa niesla mimoriadne znaky senzibility. „Dokázala hrať predovšetkým melodické časti s nenapodobiteľným pôvabom. Ani v útlom veku nikto nerozoberal jej technickú zdatnosť – tá sa považovala za samozrejmosť. Julli ohurovala ohromnou výpoveďou už v čase, keď mala nárok robiť len ekvilibristiku po hmatníku.“

Huslistka sa za zázračné dieťa nikdy nepovažovala. Iba hrala a mala a má z toho radosť. Začínala na husliach ako štvorročná, potom hrala na klavíri. Veľmi rýchlo sa rozhodla,  že husle sú jej predsa bližšie.

Publikum sa môže tešiť na koncert,  na ktorom zaznejú v jej podaní Čajkovského Koncert pre husle a orchester D dur a Respighiho Rímske pínie a Rímske fontány. „Nie je náhoda, že tak ako Brahms či Beethoven, aj Čajkovskij napísal skladbu v žiarivom D dure. V tejto tónine sa zvlášť uplatní jas Stradivariek či iných špičkových talianskych nástrojov,“  povedala dramaturgička Štátnej filharmónie Košice Mária Kornucíková.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>