Trienále o súčasnom dianí vo vizuálnej kultúre dneška
Rekonštrukciou schátraných a nevyužívaných objektov vznikli v Košiciach v rámci investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 reprezentatívne priestory na prezentáciu súčasného umenia. Jedným z highligtov výtvarného umenia tohtoročnej sezóny je medzinárodné Trienále súčasného obrazu, čo by malo zasiahnuť širšiu kultúrnu infraštruktúru v meste. Hlavné prezentácie budú v Kunsthalle/Hale umenia, Kasárňach/Kulturparku a Východoslovenskom múzeu Košice v dňoch 12. septembra až 3. novembra. Sprievodné podujatia sa uskutočnia v DIG gallery, Múzeu Vojtecha Löfflera a vo výstavnej sieni ŠUV Rotunda.
Trienále súčasného obrazu v Košiciach (TRIKO) je jedným z kľúčových podujatí projektu EHMK Košice 2013 v rámci jeho kultúrneho a umeleckého programu. Zámerom je prezentovať aktuálne výtvarné umenie v medzinárodnom kontexte v podobe pravidelnej prehliadky súčasných tendencií vo vizuálnom umení. Prvý ročník je zameraný najmä na reflektovanie sociálno-politických otázok, na mestské prostredie, architektúru sídlisk a periférií, „krízovú“ identitu miesta a lokálneho prostredia v globálnom svete. Nosným prvkom je mapovanie predovšetkým prostredia strednej Európy s preferovaním 2D médií (maľba, fotografia, video) a intervencií, objektov a site specific inštalácií pre konkrétny priestor.
Hlavným organizátorom a výstavným priestorom TRIKO je novootvorená Kunsthalle/Hala umenia. Výstavná hala je platformou pre promovanie súčasného vizuálneho umenia, digitálneho umenia a nových médií v medzinárodnom kontexte. Stará krytá plaváreň je nielen pilotným projektom trienále, ale aj multifunkčnej kultúrnej inštitúcie, zatiaľ jedinej na Slovensku.
„Dôležitým momentom je aj spolupráca s inými kultúrnymi inštitúciami a prienik do verejného priestoru mesta, aby došlo k výraznejšej stimulácii domáceho prostredia a záujmu širokej verejnosti o súčasné dianie vo vizuálnej kultúre dneška,“ uviedol umelecký riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Vladimír Beskid.
Počas trienále bude v dňoch 23. – 25. septembra svetový kongres historikov umenia a kurátorov AICA (Association internationale des critiques d´art,) založenej na kongrese UNESCO v Paríži v roku 1950 na tému White places – Black holes (Biele miesta – Čierne diery). Podujatie je usporadúvané každý rok v jednej zo 61 sekcií členských krajín. Na Slovensku bude po prvý raz v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach a v Bratislave.
Umelecký šéf projektu EHMK Košice 2013 je presvedčený, že v roku kultúry Trienále súčasného obrazu vytvorí silné prostredie pre presadzovanie súčasného vizuálneho myslenia a aktuálneho umenia, a zároveň dobré zázemie pre periodické pokračovanie a rozvoj tohto ojedinelého projektu.
Tri hlavné kultúrne priestory prinesú to najzaujímavejšie z európskeho súčasného umenia. Kunsthalle/Hala umenia bude patriť prezentácii najmä aktuálnych podôb fotografie a performancií zo stredoeurópskej oblasti, objekty a video prezentácie a intervencie do prostredia. Predstavia sa tam autori Cyril Blažo, Christopher Bűchel, Jiří David, Tibor Gyenis, Valérie Jouve, Jiří Kovanda, Illah van Oijen, Pavla Sceranková, Jiří Surůvka, Milan Tittel, Erwin Wurm a iní.
Kasárne/Kulturpark budú patriť prezentácii medzinárodnej scény video umenia s video kolekciou, ktorú sa podarilo pripraviť v spolupráci s partnerským FRAC Marseille PACA. Návštevníci uvidia v kasárenskej Galérii Alfa tvorbu Olafa Breuninga, Alexandre Gerarda, Thomasa Hirschhorna, Christiana Jankowského, Mike Kelleyho, Marie Marshall, Paul McCarthyho, Fiony Tan a ďalších autorov.
Východoslovenské múzeum Košice otvára svoj priestor na prezentáciu súčasnej maľby na východnom Slovensku, jej rozvoj po roku 2000 a nástup najmladšej generácie – absolventov Fakulty umenia Technickej univerzity Košice. Galériu obrazov vytvorili výtvarníci Dávid Baffi, Marko Blažo, Lucia Dovičáková, Slavomír Durkaj, Bohdan Hostiňák, Matúš Lányi, Pavol Megyesi, Richard Roháč, Boris Sirka, Adam Szentpétery, Erik Šille, Ján Vasilko a Monika Vrancová.
V rámci sprievodných podujatí sa v Košiciach vo výstavnej sieni ŠUV Rotunda predstaví americký umelec Dan Graham, v Múzeu Vojtecha Löfflera sa bude prezentovať slovenská umelkyňa Petra Feriancová, ktorá pracuje s fotografiou, videom, video inštaláciami, textom a zvukovým záznamom. Dvojica japonských digitálnych umelcov Emiko Ogawa a Ei Wada sa predvedie v DIG gallery. Počas Public Art Days bude prezentácia súčasného sochárstva a inštalácií vo verejnom priestore mesta.
Súčasťou je aj odhalenie plastiky svetoznámeho konceptuálneho umelca a amerického architekta Dana Grahama, ktorý je významným hosťom trienále. Ako uviedol, v Košiciach našiel veľmi zaujímavé budovy, ktoré sa páčia aj tínedžerom. Neprekáža mu, že ničia sochy svojimi grafitovými výtvormi. „My vytvárame diela, na ktoré sa vlastne hodia. Našimi obdivovateľmi sú najmä deti, predovšetkým malé dievčatká. My robíme také umenie, aby zaujalo deti. Je to príležitosť, aby si naše diela pozreli aj ich rodičia, takže je to také rodinné umenie, ktoré prezentujeme vo verejnom priestore. Nie je tvorené pre múzeá.“
Architekt Martin Schuettpelz na tlačovej konferencii prezentoval medzinárodný projekt, ktorý má ovplyvniť nové formovanie a vnímanie verejného priestoru inak, ako výsledok dobrej spolupráce s nemeckými a belgickými umelcami. „Dali sme sa dokopy a snažíme sa vytvoriť niečo spolu. Chceli by sme priniesť do tohto mesta niečo nové.“
Galerista a obchodník s umením Jiří Švestka sa netají nadšením, že sa podarilo do Košíc dostať takú významnú celebritu, akou nepochybne Dan Graham je. So svojimi realizáciami je známy po celom svete. „Keby som ho mal prirovnať k nejakej hudobnej hviezde, tak mi napadá meno Bob Dylan. Do umeleckého sveta nevstúpil hneď svojou tvorbou. Zo začiatku bol viac umelecký teoretik a kritik. V jeho umeleckej tvorbe ho ovplyvnili mnohé sochárske osobnosti. Kúpil si jednoduchú kameru a filmoval. Stal sa priekopníkom vo videu a performanciách. Čo sa týka inštalácie Pavilón v Mestskom parku, ide mu o filozofické náhľady, o psychologické vstupy a o možnosti sprostredkovať nejaké nové neobvyklé zážitky pre široké publikum.“
Text: Kveta Podhorská
foto: Veronika Cholewová
Najnovšie komentáre