V Košiciach otvorili prvú Kunsthalle na Slovensku

Prvá Kunthalle/Hala umenia na Slovensku sa otvorila vo veľkom štýle. Davy zvedavých ľudí, ale aj zahraničných umelcov a významných hostí, prilákal architektonický skvost a jeho súčasná premena.

Kunsthalle

Otvorenie Kunsthalle/Haly umenia sa konalo za účasti zástupcov mesta a umeleckého riaditeľa Košice 2013 Vladimíra Beskida, ktorí pred budovou odhalili sochu Gyulu Kosice. Slávnostnú atmosféru odštartoval moderný tanec korešpondujúci s druhom umenia, aké má byť v hale prezentované. Dav ľudí a médiá zaplnili vonkajší priestor ešte pred slávnostným prestrihnutím pásky.

Na otvorenie prvej Kunsthalle na Slovensku sa prišli pozrieť stovky ľudí. Okrem miestnych Košičanov, ktorí boli zvedaví na premenu starej plavárne, sme v Hale umenia stretli významných umelcov z blízkych i zahraničných miest. Medzi nimi nechýbal ani majiteľ prestížnej galérie v Prahe Jiří Švestka.

Architektonická premena jedného z najdôležitejších projektov EHMK privítala  návštevníkov  na viac  ako 1500 m² výstavnej plochy. Umeleckú prechádzku vo vynovených priestoroch si vychutnávali najmä milovníci súčasného umenia, ktoré tam reprezentoval jeden z najvýznamnejších umelcov súčasností, 64-ročný Tony Cragg. „Craggove sochy sme inštalovali prvýkrát v bazéne, teda v priestore, ktorý je svojou dispozíciou jedinečný,“ povedal asistent umelca John McCormack. Sochy gigantických rozmerov, umiestnené vo veľkom priestore a vo vypustenom bazéne, vyvolali u prítomných veľký záujem.

2013_7_3_kunshalle_m_bober_11

Konverzácie na umeleckej úrovni podnietili aj Gyula Kosice (vlastným menom Fernando Fallik), argentínsky multimediálny umelec, ktorý sa v roku 1924 narodil v Košiciach. Významný sochár, teoretik a vizionár novej inžinierskoplastickej estetiky sa svojím umeleckým menom prihlásil k rodnému mestu a teraz sa jeho mesto k nemu hlási reprezentatívnou výstavou.

Počas vernisáže návštevníci neobdivovali len diela popredných umelcov, ale aj premenu plavárne. Obrovský priestor a možnosť dívať sa na diela aj z vrchného poschodia vyvolávali u ľudí odlišné vnímanie umenia než z jeho blízkej podoby.

Historický pôvod stavby pripomenuli miestnym obyvateľom zachované mozaiky na horných stenách haly, ktoré po renovácii esteticky vypĺňajú priestor a zapôsobili najmä na cudzincov.

Po prvej vernisáži v prvej Kunsthalle/Hale umenia na Slovensku nasledovalo aj odhalenie ďalšej sochy projektu Umenie vo verejnom priestore. Viktor Frešo a jeho Kocka spojenia (Cube Conncetion) zostáva v Košiciach nastálo pred Auparkom.

Veľký deň Košíc ukončilo spustenie fontány v Mestskom parku, ktorý susedí s Kunsthalle. Mapping mal medzi divákmi opäť veľký úspech. Najväčší však zožala hviezda večera –  Hala umenia.

Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>