V Thálii ožil prvý Ostrov kultúry
(Korzár; 72/2013; 26/03/2013; s.: 11; ZUZANA BOBRIKOVÁ ; Zaradenie: Denník košického kraja)
TO, ČO SME VĎAKA TITULU ZÍSKALI, NÁM NIKTO Z MESTA NEODNESIE
Prvý ostrov kultúry v Divadle Thália na Mojmírovej ulici v Košiciach už slúži divákom a návštevníkom. Na malej slávnosti prestrihli spoločne pásku do vynovenej divadelnej sály predseda KSK Zdenko Trebuľa, námestník primátora mesta Košice Ján Jakú bo v a riaditeľ divadla József Czajlík. Večer si priestory vyskúšali aj návštevníci na premiére hry Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata od nemeckého autora Petra Weissa.
Rekonštrukcia divadla bola súčasťou investičného projektu Ostrovy kultúry, ktorý realizuje Košický samosprávny kraj (KSK) ako svoj príspevok k titulu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. Na túto investičnú aktivitu bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok 415 340 eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Na spolufinacovaní sa podieľa desiatimi percentami štátny rozpočet a piatimi percentami KSK. Ďalších 20 000 eur poskytla regionálna samospráva na dofinancovanie položiek, ktoré vznikli pri realizácii. Autorom projektu bol Pavol Berinster, IDS Košice, spolupodieľal sa na ňom projektant Ján Piliarkin. Zhotoviteľom diela bola akciová spoločnosť PKB Invest Prešov.
Investovali do kamenných inštitúcií
“Projekt európskeho hlavného mesta kultúry sa spočiatku orientoval viac na alternatívnu kultúru. My sme sa rozhodli využiť ho na to, aby sme naše kamenné inštitúcie dostali medzi moderné kultúrne centrá, ktoré dotvárajú kolorit multikultúrneho a mnohonárodnostného mesta. Aby v nich vznikli ostrovy kultúry, ktoré budú priťahovať pravidelných i občasných návštevníkov,” povedal pri otvorení predseda KSK Zdenko Trebuľa. “To, že prvým sprístupneným ostrovom kultúry je práve Divadlo Thália, je dôležitý moment. V tomto divadle sa vždy robila kvalitná kultúra, ale prostredie trošku voňalo naftalínom. Bolo ho treba oživiť, dať mu moderného ducha. Vďaka investičným projektom EHMK sa nám to podarilo. To považujem za podstatné a mali by si to uvedomiť všetci. To, čo tu vzniklo vďaka EHMK, nám nikto nezoberie. Ostane to v tomto meste, bude slúžiť ďalším generáciám.” V Divadle Thália sa vďaka projektu výrazne zlepšia podmienky na divadelnú produkciu. Kvalitnejšia technika umožní pripravovať lepšie predstavenia, aj s možnosťou tlmočenia, čo by malo zvýšiť počet návštevníkov. Vznikne malé divadelné múzeum a konferenčná miestnosť prístupná pre umelcov i pre verejnosť, ktoré umožnia nové spôsoby umeleckého, odborného a kultúrneho vyžitia v netradičnom priestore. Otvorená zóna umožní dokumentovanie histórie košického divadelného života, organizovanie výstav, besied na témy súvisiace s históriou i súčasnosťou divadelného umenia. Dá priestor a podmienky na organizovanie rôznych medzinárodných festivalov, konferencií a sympózií i na vystúpenia hosťujúcich umelcov. “Prostredie v divadle je teraz kultúrnejšie a komfortnejšie, takže návštevník divadla sa o to viac môže sústrediť na divadelné predstavenie. Aj herci majú omnoho lepšie podmienky pre svoju prácu,” skonštatoval riaditeľ divadla József Czajlík. Spolu sedem investičných projektov realizuje KSK v rámci EHMK Košice 2013. Nenávratný finančný príspevok je spolu 9 644 531 eur. Práce na piatich ostrovoch kultúry boli ukončené, prebieha kolaudačné konanie. Záujmom zriaďovateľa KSK i jednotlivých kultúrnych inštitúcií je, aby sa po získaní kolaudačného rozhodnutia čo najskôr začali využívať na plánovaný účel. V dvoch projektoch KSK požiadal Riadiaci orgán o posunutie termínu ukončenia. V historickej účelovej budove Východoslovenského múzea je termín ukončenia 31. máj, vo Východoslovenskej galérii 30. apríl. V obidvoch prípadoch boli dôvodom rozsiahle archeologické a pamiatkové nálezy a použitie časovo náročných technologických postupov, ktoré si historicky cenné budovy vyžiadali. Práce na obidvoch stavbách pokračujú podľa harmonogramov.
FAKTY
– Budova Divadla Thália Színház je národnou kultúrnou pamiatkou.
– Bola postavená v roku 1933 podľa projektu architekta Eduarda Záčka z Brna, ako budova odborných živnostenských škôl.
– K pôvodnému komplexu bola neskôr do dvora pristavaná telocvičňa.
– Od roku 1969 polyfunkčnú sálu využíva maďarské národnostné Divadlo Thália Színház.
– Budova je jedným z najvýznamnejších objektov medzivojnovej moderny v Košiciach.
ČO VYLEPŠIA V RÁMCI EHMK
– Ostrovy kultúry budú v historickej účelovej budove Východoslovenského múzea, vo Východoslovenskej galérii, v Bábkovom divadle, v Barkóczyho paláci na Hlavnej ulici, kde sídli Verejná knižnica J. Bocatia a v jej pracovisku na Hviezdoslavovej ulici, v Divadle Thália a v Uličke remesiel v areáli Katovej bašty.
ZUZANA BOBRIKOVÁ
Najnovšie komentáre