Z hlasov z publika vytvára Original Tempo disco hudbu
Hru bez slov, zmes hudby, vizuálnej projekcie a performance predviedli v sobotu večer vo verejnom priestore vo dvore na Hlavnej ulici japonskí divadelníci. Súbor The Original Tempo pritiahol do dažďom premočených Košíc nemálo divákov, ktorí chceli spoznať kus japonskej kultúry. Divadelné vystúpenie bolo jedným z ďalších bonbónikov festivalu USE THE CITY v európskom hlavnom meste kultúry.
Bol to večer plný prekvapení, netradičných pohybových a obrazových sekvencií, muziky a zábavy a publikum bolo všetkého súčasťou. Spoločne vytvárali obrazy, boli neoddeliteľnou súčasťou vystúpenia. A určite doteraz nikto netušil, že hrať sa dá napríklad aj na sedadle z bicykla, starom televízore a všakovakých predmetoch.
„Bolo to niečo nové. Hosťujúci súbor zaplnili nádvorie, zaujal hereckými výkonmi, pohybom i choreografiou. “Prekvapili ma. Malo to svoju myšlienku a najmä pozitívnu energiu a humor. Kto ich vystúpenie nevidel, môže ľutovať. Bolo to veľmi prepracované, nápadité, zaujímavé,“ zhodnotila japonské moderné umenie študentka Veronika a nemožno s ňou nesúhlasiť. Herci, tanečníci, hudobníci v jednej osobe predviedli Košičanom zábavné performance so zápletkou Shut up, Play! (Drž hubu, hraj). Profesionálnymi výkonmi ukázali, že hrať sa dá naozaj na všetkom, čo je poruke, len to treba vedieť zmeniť na zdroj hudby, tempa a rytmu.
Pop experimentálna komédia z Japonska sa nemohla nepáčiť. Prepracovaná bola do japonsky príznačných technických detailov. Hercom na to stačili úplné jednoduché inštrumenty a aj bez hudobných nástrojov dokázali vytvoriť malý orchester, ktorý dokázalo zahrať na strunu divákov.
„Naša skupina The Original Tempo sa sformovala v roku 2002 a pochádza z Osaky. Zvyčajne robíme hudbu, tanec, obraz a zvuk. Robíme to za pomoci rôznych komodít ako sú voda, kartóny, stoličky, stoly a rôzne materiály. To sú naše inštrumenty na hranie. Máme vlastného choreografa, dizajnéra, projektanta a vlastne, to čo vidíte, je výtvorom spoločného úsilia 14 ľudí,“ priblížil súbor režisér divadla Masahiro Kinoshita.
Na otázku, ktorý „nástroj“ je najzaujímavejší, prezradil so smiechom: „Nahrávame hlas divákov a premieňame ho na disco hudbu. Aby sme vytvorili inštrumentálnu hudbu, používame živý materiál, čiže ľudí z publika.“
Svojimi predstaveniami chcú japonskí umelci vyvolať u divákov takú emóciu, aby po ich vzhliadnutí prišli domov a začali vytvárať hudbu z prvej veci, ktorú chytia do ruky.
„Publiku by sme chceli odovzdať energiu. Naše vystúpenie vidím ako spoločné interaktívne dielo diváka a herca. Tento úzky kontakt má priblížiť a prezentovať japonskú kultúru Slovákom,“ dodal režisér. Rozdiel medzi japonským a nejaponským obecenstvom nepociťuje. „Cestujeme po celom svete. Boli sme napríklad v Londýne, Edinburgu, Chorvátsku, Soule, na Taiwane či v Singapure a všade je to úplne rovnaké.“
Dojmy z návštevy na Slovensku má veľmi dobré. „Som tu prvýkrát. Milujem to tu, ale nepáči sa mi počasie. Veľmi sa mi páčia Košice, lebo sú cool. Sú tu nádherné staré budovy, rád sa prechádzam po centre a obdivujem krásnu architektúru.“
Text: Kveta Podhorská
Foto: Tomáš Bachura
Najnovšie komentáre