Za pokladmi európskeho hlavného mesta kultúry

(sme.sk; 11/01/2013; Miroslava Mihaličková FOTO – Tomáš Čižmárik, Archív Košice – Turizmus ; Zaradenie: Cestovanie)

Ochutnali ste už košické zlato? Alebo čo tak degustácia niektorej kultúrnej chuťovky, pripravenej v rámci projektu Košice –Európske hlavné mesto kultúry 2013?

Naša východoslovenská metropola má na svojom konte viac prívlastkov s predponou naj. Košice majú najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku, najvýznamnejší zlatý poklad v Európe, najväčšiu zoologickú záhradu v strednej Európe a druhý najstarší maratón na svete.

Posledným úlovkom je titul Európskeho hlavného mesta kultúry pre rok 2013, ktorý budú Košice hrdo niesť ako prvé slovenské mesto.

Hlavné námestie s Dómom sv. Alžbety

Kreatívny maratón

Symbolickú štafetu kreativity si Košice spolu s francúzskym Marseille prevzali od slovinského mesta Maribor už v decembri. Maratón kultúrnych podujatí sa však naplno rozbehne až otváracím ceremoniálom 19. a 20. januára.

Dva dni budú v Košiciach naplnené zmesou koncertov, divadelných predstavení, filmových premietaní, výstav fotografií, pričom nebudú chýbať ani multižánrové podujatia, program pre deti a svoj folklór predstavia aj rôzne národy a národnosti, ktoré žijú v Košiciach.

V cieľovej rovinke otváracieho ceremoniálu sa môžeme tešiť na koncert britskej skupiny Jamiroquai. Počas celého roka 2013 bude na nás čakať v Košiciach a jeho okolí takmer 300 rôznorodých akcií.

Zlato, chrliče a chodník

Okrem porcie umenia si môžeme v Košiciach vychutnať aj iné veci. Každého vyznávača mestskej kultúry isto poteší, že centrum mesta je posiate obchodíkmi a kaviarňami.

Môžete si v nich napríklad posedieť pri Košickom zlate, čo je oficiálny koktail mesta, ktorý sa podáva výhradne na jeho území. Je robený podľa tajnej receptúry a počas chladných dní je k dispozícii aj jeho teplá verzia. A potom sa už môžete pokojne vydať na putovanie mestom.

Pri prechádzke si všimnite na našej najväčšej katedrále – Dóme sv. Alžbety chrliče vody, ktoré sú v tvare rôznych zvierat, len jeden má podobu ženy. Tá vraj patrí manželke staviteľa katedrály majstra Štefana, ktorý ju chcel takýmto spôsobom vytrestať za to, že pričasto popíjala víno.

Oplatí sa nahliadnuť aj dovnútra gotickej stavby, ktorá sa môže najnovšie pochváliť zrekonštruovaným interiérom. Očaria vás farebné vitráže, fresky či ojedinelé gotické schodisko. Stačí, aby ste aspoň na malú chvíľu vstúpili do tohto chrámu a zmocní sa vás pokoj, ktorý priam sála z tejto monumentálnej budovy.

Dóm sv. Alžbety

Zaujímavým zážitkom je nedeľná omša v latinčine, ktorá sa koná ráno o deviatej hodine. Vedľa katedrály sa nachádza Kaplnka sv. Michala a Košický chodník slávy. Svoju dlaždicu tam majú viaceré významné osobnosti, ktoré navštívili Košice, medzi nimi pápež Ján Pavol II. a viaceré hlavy štátov.

Ako v stredoveku

Do minulosti, konkrétne do stredoveku, sa prenesiete v Uličke remesiel na Hrnčiarskej ulici. Môžete tam navštíviť bylinkárku, brašnára, hrnčiara či umeleckého kováča.

Zaujímavé sú aj pozostatky niekdajších stredovekých hradieb – Dolná brána, Katova bašta, hradby na Hradbovej ulici či Bašta na Krmanovej ulici. A keďže bol vraj kedysi každý piaty Košičan Židom, nájdete v meste aj židovské synagógy, školy a modlitebne.

Budova synagógy od architekta Ľudovíta Oelschlägera

Výpočet zaujímavých stavieb sa tým však nekončí, pri prehliadke mesta nevynechajte Župný dom, Jakabov palác, Miklušovu väznicu, Štátne divadlo či Urbanovu vežu, v ktorej sa nachádza jediné slovenské múzeum voskových figurín.

V polovici roku 2013 by mala v Košiciach pribudnúť ďalšia pozoruhodnosť – nevzhľadné paneláky by mal oživiť kúsok vidieka. Na sídlisku Dargovských hrdinov by mal totiž vyrásť pamätník ľudovej architektúry, ktorý budú tvoriť tri drevenice postavené na jednom z obytných domov.

Pseudogotický Jakabov palác z roku 1899

? 7. – 11. 3. – Febio Fest sa po prvýkrát začne v Košiciach, pôjde už o 20. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa.

? 26. 5. – Koncert Tokijského metropolitného symfonického orchestra bude jednou z najväčších udalostí v rámci projektu Košice –EHMK 2013.

? 26. – 30. 6. – Cassovia folkfest – folklórne podujatie, ktoré bude oživené o kulinársky gazdovský dvor a Gastrofest, tvorivé dielne pre deti a ukážky ľudových remesiel.

? 4. – 8. 9. – Festival divadiel strednej Európy oživí ulice Košíc. Vďaka nemu spoznáme tvorbu viacerých divadiel na jednom mieste.

? 5. 10. –Biela noc je medzinárodný umelecký projekt, keď sa vďaka hudobným a svetelným inštaláciám súčasného umenia premení nočné mesto na biele.

? 4. – 8. 11. – Festival Svetové dni novej hudby ISCM – jubilejný 90. ročník najvýznamnejšej celosvetovej prehliadky vážnej hudby, ktorá bude na Slovensku po prvýkrát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>